Wiadomości z Zabrza

Zabrzańscy wolontariusze cała naprzód

  • Dodano: 2019-12-13 11:15

Święta to magiczny czas, przesycony miłością i dobrocią. Zgodnie z tradycją otwieramy nasze serca i  obdarowujemy bliskich prezentami. Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu nie zapominają także o ludziach potrzebujących pomocy i włączyli się w ,,Mikołajkowy Skup Kultury” w Gliwicach. Cały dochód ze świątecznego kiermaszu zostanie przeznaczony na leczenie 34 – letniej Kasi, która dzielnie walczy z  rakiem.

Mikołajkowy Skup Kultury

To specjalna odsłona największego w regionie kulturalnego kiermaszu charytatywnego. Tym razem, po raz pierwszy, w świątecznych klimatach i ze świątecznym przesłaniem. Opiera się na idei wolnego obiegu dóbr kultury takich jak: książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy DVD, kasety, gry na PC i konsole, gry planszowe, a także rękodzieło. Jego celem jest promocja czytelnictwa i aktywnej postawy społecznej polegającej na współtworzeniu wydarzeń kulturalnych w regionie, a także uwrażliwienie mieszkańców na potrzeby osób potrzebujących pomocy w walce z chorobą. ,,Mikołajkowy Skup Kultury” odbył się w  7 grudnia 2019 roku w Europie Centralnej w Gliwicach. Tym razem cały dochód ze sprzedaży dóbr kultury zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację 34 – letniej Kasi, która od pół roku walczy z rakiem jelita grubego z przerzutami na wątrobę. Szansą na pokonanie choroby jest nowoczesny lek  Nivolumab, który niestety nie jest refundowany.

Wyjątkowy prezent ... życie

Każdy uczestnik kiermaszu to taki Święty Mikołaj, bo podarował Kasi najwspanialszy prezent – możliwość zakupu niezbędnego leku i szansę na wygranie walki z rakiem.  Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu już od 2017 roku w ramach podpisanego porozumienia współpracują ze Stowarzyszeniem ,,Cała Naprzód” z Gliwic i wspierają ich podopiecznych. W tym roku już po raz drugi włączyli się w organizację charytatywnego kiermaszu. Zebraliśmy kilkadziesiąt książek oraz wspólnie ze skazanymi podczas zajęć kulturalno – oświatowych wykonaliśmy piękne ozdoby świąteczne: wieńce z szyszek, ceramiczne anioły,  ozdoby choinkowe oraz choinki z materiału, które każdy mógł kupić za wskazaną przez siebie cenę podczas ,,Mikołajkowego Skupu Kultury”. Ponadto skazani pod nadzorem wychowawcy w ramach zajęć kulturalno oświatowych pomagali w przygotowaniu świątecznej odsłony kiermaszu.  Układali i pakowali tysiące  książek, płyt i gier. Kadra penitencjarna poprzez angażowanie skazanych w akcje charytatywne uwrażliwia ich na potrzeby osób potrzebujących wsparcia oraz uczy osadzonych dbałości o dobra kultury oraz odpowiedzialności za powierzone zadania.

Barwy wolontariatu

Grupa skazanych, która pod nadzorem wychowawcy ds. kulturalno – oświatowych i sportu bierze udział w przygotowaniu charytatywnych kiermaszów ,,Skup Kultury” została zgłoszona  jako kandydat  do  tytułu ,,Wolontariusz Roku 2019” w konkursie ,,Barwy Wolontariatu”.  Dziękujemy Pani Izie ze Stowarzyszenia ,,Cała Naprzód” za docenienie ciężkiej pracy, zaangażowania i zgłoszenie naszej kandydatury – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. 

Wolontariat narzędzie resocjalizacji

Wolontariat pełni ważną rolę w resocjalizacji skazanych, gdyż kształtuje postawy prospołeczne,  uczy  empatii, obowiązkowości i  bezinteresowności.  Funkcjonariusze starają się dawać dobry przykład i  jak najczęściej, nie tylko z okazji świąt, biorą  udział w akcjach charytatywnych.  Angażują w nie  również osadzonych.  Zabrzańscy funkcjonariusze przez cały listopad w czasie wolnym oraz razem ze skazanymi podczas zajęć kulturalno - oświatowych wykonywali ozdoby świąteczne: ceramiczne choinki, anioły, wieńce i ozdoby choinkowe z filcu. W ten sposób włączyliśmy się już po raz kolejny w świąteczną akcję pomocy ponad 700  dzieciom Uskrzydlamy 2019”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów w Katowicach.

W ten sposób zwracamy uwagę naszych podopiecznych  na potrzeby innych ludzi.  Dzięki temu  chociaż na chwilę przestają  myśleć wyłącznie o sobie i własnych często wygórowanych wymaganiach i aspiracjach – powiedziała ppor. Katarzyna Jabłońska, wychowawca i rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.  Wolontariat przynosi obopólne korzyści. Potrzebujący otrzymują  wsparcie, a skazani udowadniają, że pomimo, iż odbywają  karę mogą zrobić coś dobrego – dodaje. 

Zabrzańscy wolontariusze cała naprzód

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również