Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrzańscy nauczyciele również zastrajkują

 • Dodano: 2017-03-24 13:45, aktualizacja: 2017-03-24 16:38

31 marca odbędzie się ogólnopolski strajk nauczycieli zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego.  Akcja protestacyjna przygotowywana jest również przez zabrzański odział ZNP.

Wprowadzana reforma szkolnictwa, której podstawowym założeniem jest likwidacja gimnazjów, budzi ogromne obawy, zwłaszcza wśród nauczycieli. Na stronie ZNP w Zabrzu czytamy:

Nadszedł czas, że wszyscy musimy stanąć w obronie polskiej szkoły i naszych stanowisk pracy. Duże wątpliwości budzi szybkie tempo wprowadzanych zmian, brak konsultacji i wzięcia pod uwagę opinii ekspertów, nauczycieli i dydaktyków. Cały system edukacji z podstawami programowymi i modelem ucznia oraz systemem wynagradzania nauczycieli jest wywracany do góry nogami. Ucierpią uczniowie, rodzice, nauczyciele i ich rodziny.

ZNP domaga się przede wszystkim utrzymania dotychczasowych warunków pracy, braku zwolnień do roku 2022 oraz podniesienia zasadniczego wynagrodzenia o 10%. Wcześniej, w zgodzie z procedurą sporu zbiorowego, owe żądania przesłano do wszystkich kierujących placówkami, które objęte są działaniem ZNP. Strajk sam w sobie jest więc ostatnim etapem sporu zbiorowego z dyrektorami szkół i placówek oświatowych, a odbędzie się właśnie dlatego, że postulaty nauczycieli nie zostały przyjęte.

O szczegóły dopytaliśmy prezes zabrzańskiego oddziału ZNP, panią Jolantę Jaskółkę: 

Jak to będzie dokładnie wyglądało będziemy wiedzieli dopiero w piątek (31 marca – przyp. red.) dlatego, że niektóre placówki przyjmą nieco inną formę z racji specyfiki prowadzenia zajęć. Chodzi przede wszystkim o placówki specjalne - przyjmą one bardziej formę wsparcia strajkujących. (…) W Zabrzu 87 placówek jest objętych sporem zbiorowym, natomiast konkretnie w referendum strajkowym bezpośrednio 42 placówki wypowiedziały się za strajkiem.

Oprócz tego, że w niektórych placówkach podejmiemy akcje strajkową odchodząc od naszych obowiązków codziennych, to również są placówki, które nie przystąpiły bezpośrednio, bo w referendum większość nie opowiedziała się za akcją strajkową. Mamy jednak nadzieję, że koledzy wesprą tych, którzy strajkują – mamy przygotowane identyfikatory z naszym logo ZNP z napisem „wspieramy strajkujących”, rozesłałam informację i rozmawiałam z dyrektorami palcówek aby wywieszono nasze flagi związkowe, oplakatowano, rozdano ulotki rodzicom, aby wiedzieli o co chodzi, o co walczymy – no i prosimy również, jeżeli jest taka możliwość, o zapewnienie dzieciom opieki w tym dniu.

Zdjęcie: www.znp.edu.pl

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • Jogibabu brawo Jasiu

  Takie samo było oburzenie jak powstawały gimnazja. Teraz jak się je likwiduje to tez się nie podoba. Głównie chodzi o stanowiska dyrektorskie, bo ja zlikwidują gimnazja to tez zlikwidują stanowiska dyrektorów i wice itd, bo uczniów to oni maja gdzieś.

  • Jogibabu brawo Jasiu
   2017-03-30 10:34
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.