Wiadomości z Zabrza

Mieszkanka Zabrza oszukana metodą "na policjanta". Kobieta wyrzuciła przez balkon 17 000 złotych

  • Dodano: 2024-02-22 12:15

Kolejny raz mundurowi proszą wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą "na policjanta" padła w poniedziałek 83-letnia zabrzanka, która wierząc, że rozmawia z policjantem, wyrzuciła przez okno, wprost w ręce oszustów ponad 17 tysięcy złotych.

Metoda działania jak zwykle ta sama i sprawdzona

Mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił do 83-letniej mieszkanki Zabrza. W trakcie rozmowy przekonał ją, że pieniądze, które posiada, muszą zostać zabezpieczone, ponieważ przestępcy planują ją okraść. Aby się uwiarygodnić, w trakcie rozmowy oszuści rzekomo połączyli ja z dyżurnym, który miał potwierdzić tożsamość fałszywego policjanta.  Seniorka uwierzyła oszustom i zgodnie z ich poleceniem wrzuciła gotówkę pod balkonem swojego mieszkania. Po kilku godzinach  kobieta zadzwoniła na prawdziwą policję, aby zapytać co z jej sprawą i kiedy będzie mogła odzyskać zabezpieczone 17 tysiące złotych. Wtedy dowiedziała się, że została oszukana.

Kolejny raz policjanci zwracają się z prośbą o uczulenie osób starszych z najbliższego otoczenia i stałe przypominanie im o istniejących zagrożeniach. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon, z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  1. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  2. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  3. Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  4. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  5. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również