Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Z uczniami zabrzańskich szkół o handlu ludźmi

  • Dodano: 2018-01-22 09:15

Handel ludźmi oraz zagrożenia związane w wyjazdami do pracy za granicą zostały omówione przez mundurowych z zabrzańskiej komendy podczas spotkań z uczniami szkół ponadgimnazjalnymi.

Rozmowy z młodzieżą połączone była z prezentacją multimedialną i emisją filmów o tej tematyce. Spotkania te pozwoliły uczniom na zdobycie wiedzy, gdyż proceder handlu ludźmi, często niedostrzegalny, jest obecny również w Polsce.

Proceder handlu ludźmi jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, obecnym również w Polsce. Na przestrzeni lat uległ on przemianom. Obecnie, w dobie otwartych granic krajów Unii Europejskiej, swobodnemu przemieszczaniu się między państwami, globalizacji oraz coraz większemu przenikaniu się odmiennych kultur i środowisk, handel ludźmi w Polsce przybrał nowe oblicze. Jak wskazują statystyki, Polska jest obecnie nie tylko krajem pochodzenia ofiar, ale również miejscem docelowym (w którym ofiary wykorzystywane są głównie do żebractwa lub prostytucji) oraz krajem tranzytowym - przez który przebiegają szlaki transportu ofiar z Europy Wschodniej do Zachodniej.

Otwarcie granic przyniosło ze sobą również wiele pozytywnym zmian do których niewątpliwie zaliczyć można możliwość podjęcia pracy za granicą. Niesie to jednak ze sobą wiele potencjalnych niebezpieczeństw do których zaliczyć można przede wszystkim nieuczciwych pracodawców i pośredników pracy dążących do wzbogacenia się przez wyzysk migrantów zarobkowych oraz wspomniany wcześniej proceder handlu ludźmi.

Policjanci zespołu ds. profilaktyki społecznej zabrzańskiej komendy spotkali się z licealistami z klas II i III z Zespołu Szkół nr 5 przy ulicy Piłsudskiego oraz z uczniami klas II i III branżowej szkoły I stopnia z Zespołu Szkół Spożywczych. Mundurowi poruszyli problematykę procederu handlu ludźmi oraz zagrożeń, które mogą napotkać podczas próby podjęcia pracy za granicą. W trakcie spotkań uczniowie dowiedzieli się m.in. na czym polega zjawisko handlu ludźmi, jakie przybiera formy, jakimi metodami posługują się przestępcy, aby zniewolić ofiary oraz gdzie ofiary handlu ludźmi i inne osoby mogą szukać pomocy.

Kolejne prelekcje dotyczące szeroko rozumianej problematyki handu ludźmi prowadzone będą w zabrzańskich szkołach średnich i zawodowych systematycznie aż do początku ferii zimowych.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.