Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

XV Tydzień Ziemi w Zabrzu tuż, tuż

 • Dodano: 2008-03-27 13:26
XV Tydzień Ziemi w Zabrzu tuż, tuż

Pod hasłem Cywilizacja odpadów przebiegać będzie zaplanowany na 22-28 kwietnia XV Tydzień Ziemi w Zabrzu. Zamysłem organizatorów tej cyklicznej imprezy jest zaszczepienie w lokalnych społecznościach (przedsięwzięcie obejmuje zasięgiem też Małopolskę, a od tego roku również Opolszczyznę) postaw proekologicznych. Inicjatorem i głównym organizatorem największej edukacyjnej ekologicznej imprezy na Śląsku jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w którym zaplanowano jej głowne wydarzenia.

W organizacji Tygodnia współuczestniczą: Urząd Miejski w Zabrzu i Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana. Program tegorocznej imprezy koncentruje się na kompleksowym ujęciu problemu odpadów. Uczestnicy planowanych akcji, spotkań i konkursów zajmują się nie tylko śmieciami, ale i gazami wypuszczanymi do atmosfery, spalinami, ściekami i niską emisją.

Akcja na rzecz ochrony środowiska ruszyła na wiele miesięcy przed planowanymi obchodami Tygodnia Ziemi. Organizatorzy za priorytet wzięli sobie przekonanie mieszkańców do powstrzymania się od zanieczyszczania środowiska jednorazowymi opakowaniami z plastiku. Czego nie udało się przeforsować w ubiegłym roku proekologiczne nastawionej grupie zabrzańskich radnych, animatorzy Tygodnia Ziemi postanowili wprowadzić "kuchennymi drzwiami", przekonując do swej idei lokalne społeczności.

Zaczęli od poparcia obywatelskiego projektu na rzecz zmiany ustawy z 11 maja 2001 roku o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, wykładając listy poparcia tego projektu w portierni Muzeum Górnictwa Węglowego. W ciągu 2 miesięcy, bez specjalnego rozgłosu, na listach zebrali kilkaset podpisów (można je składać nadal, codziennie w godz. 8-18).

- Mimo braku formalnego zakazu używania przez sklepy nadmiernej ilości zaśmiecających środowisko plastikowych woreczków, każdy z nas może przyczynić się do ich ograniczenia - mówi Urszula Potyka, jedna z głównych organizatorek imprezy. - Wystarczy, że do sklepów zaczniemy chodzić z torbami wielorazowego użytku, a w plastikowe woreczki będziemy pakować jedynie towary brudzące. W "starej" Unii moda na plastikowe worki dawno minęła. Pora byśmy dołączyli do reszty Europy.

Tygodniowi Ziemi tradycyjnie już towarzyszy cała gama ekologicznych konkursów dla dzieci i młodzieży. Tematyka konkursów dobrana jest tak, by ich uczestników uwrażliwić na piękno i potrzeby otaczającego świata, by uczynić ich bardziej otwartymi na innych ludzi i ich problemy.

W ubiegłym roku, w podobnej imprezie w Zabrzu wzięło udział ponad 9 tysięcy osób, a na konkursy nadesłano 3200 prac. Najlepsze znalazły się na pokonkursowej wystawie w Muzeum. Nagrodzony plakat stał się plakatem jednej z muzealnych imprez, a najlepszy znaczek wydano w postaci pocztówki. To dodatkowa gratyfikacja, obok nagród rzeczowych, przewidziana również dla tegorocznych uczestników konkursowych zmagań.
Chęć uczestniczenia we wszystkich konkursach (oprócz Konkursu Wiedzy Ekologicznej, na który wymagane są zgłoszenia pisemne) można potwierdzać za pośrednictwem Internetu (www.muzeumgornictwa.pl).

XV TYDZIEŃ ZIEMI W ZABRZU - PROGRAM

22 KWIETNIA 2008

 • godz.12:00  uroczyste otwarcie "Tygodnia Ziemi" (wykład inauguracyjny; wręczenie nagród laureatom konkursu na projekt znaczka pocztowego; otwarcie i zwiedzenie wystaw: "Pomiędzy Ziemią a niebem. Fotografia Macieja Stobierskiego", pokonkursowej wystawy prac proekologicznych)
 • godz. 11:00-15:00 stoisko pocztowe z okolicznościowym datownikiem i walorami filatelistycznymi
 • godz. 9:00-13:00 na terenie parkingu Centrum Handlowego Platan akcja "Obraz Tygodnia Ziemi". Akcja ma charakter integracyjny, zapraszamy do współpracy również dzieci niepełnosprawne. Obraz powstanie na bazie plakatu reklamującego XV Tydzień Ziemi

23 KWIETNIA 2008

 • godz. 8:30, 10:00 i 11:30: warsztaty ceramiczne - prowadzą Wojciech Dzienniak i Beata Stefaniak-Siobowicz

24 KWIETNIA 2008

 • godz. 9:30 i 11:30: "Kiedy wyruszą kosmiczne śmieciarki?", mgr Jacek Szczepanik, dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie (warsztaty dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych i gimnazjów)
 • godz. 10:00 "Tajemnicze życie pośród hałd", dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska, Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, (prelekcja dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych)
 • godz. 11:00 "Odpad cywilizacyjny - dwutlenek węgla", dr inż. Marcin Lutyński, Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej

25 KWIETNIA 2008

 • godz. 11:00 "Zaśmiecony umysł", dr hab. Piotr Łaszczyca, Katedra Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii, Uniwersytet Śląski, prelekcja dla szkól ponadgimnazjalnych
 • godz. 10:00 akcja: "Bytomka przyjazna ludziom". Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu zapraszają po raz szósty wszystkich chętnych do poszukiwania korzystnych zmian w przepływającej przez Zabrze rzece Bytomce. 25 kwietnia 2008 roku o godzinie 10:00 młodzież rozpocznie swój spacer wzdłuż rzeki od ulicy Dubiela w kierunku ulicy Nad Kanałem. Uczestnicy tego przedsięwzięcia pobierając próbki wody będą mogli zaobserwować koryto rzeki jej bieg i życie w obrębie Bytomki. Analiza chemiczna i biologiczna próbek wody będzie przeprowadzona w plenerze nad Bytomką w pobliżu ulicy Nad Kanałem.
  Przystępując do tej lekcji ekologii uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że może w tym roku uda się im znaleźć organizm wskazujący, poprawę jakości naszej rzeki. Początek akcji w Parku przy ul. Dubiela w Zabrzu.

26 KWIETNIA 2008

 • godz. 12:00 finał turnieju wiedzy ekologicznej dla gimnazjalistów
 • godz. 17:00 "Cywilizacja odpadów a zwierzęta" - spotkanie z Dorotą Sumińską, specjalistką chorób psów i kotów, autorką programu radiowego "Cztery łapy"

27 KWIETNIA 2008


 • godz. 10:00 rozstrzygnięcie konkursów XV Tygodnia Ziemi: poetyckiego, literackiego, na plakat, fotograficznego i na grę edukacyjną

28 KWIETNIA 2008

 • godz. 9:00 "Polityka spójności Unii Europejskiej, a środowisko" - spotkanie z Janem Olbrychtem, eurodeputowanym
 • godz. 11:30: "Kąpiel tybetańska" - koncert Tomasza Czartoryskiego połączony z prezentacją takich instrumentów jak: flety, misy tybetańskie, misy kryształowe, shruti, gongi, róg oraz śpiewu alikwotowego
 • godz. 14:00 rozstrzygnięcie konkursów XV Tygodnia Ziemi: internetowego i na prezentację multimedialną oraz podsumowanie miejskiego konkursu zbiórki baterii

Ponadto codziennie Kiermasz wydawnictw i minerałów (w holu Muzeum), a w dni robocze (w godz. 8.15-14) warsztaty ekologiczne dla różnych grup wiekowych prowadzone przez prelegentki Centrum Edukacji Ekologicznej Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz blok imprez sportowych.

Dokończenia oraz inne teksty w drukowanym Głosie, dostępnym w punktach sprzedaży prasy.

Źródło: www.glos.zabrze.pl

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.