Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Wyjątkowy remont w przedszkolu

  • Dodano: 2017-08-12 19:15, aktualizacja: 2017-08-16 10:56

Dzięki Fundacji Pomost zyskują nie tylko dzieci z Przedszkola numer 33 w Zabrzu, ale także sami remontujący. Trwająca od 1 sierpnia akcja aktywizuje bowiem byłych więźniów.

Chodzi o to, by zrobić coś dobrego dla jednej i drugiej strony. Placówka edukacyjna zyska odnowione wnętrza, a byli skazańcy - szansę na powrót do normalności. I przełamią krzywdzące stereotypy. Inicjatywa świetna, pozwalająca na zaangażowanie osób wykluczonych, które po odsiedzeniu wyroku mają często spore problemy z powrotem do życia w społeczeństwie.

Środki na remont części pomieszczeń przedszkola pozyskano z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, więc placówka nie zapłaci za niego ani grosza. Panowie zaś remontują przedszkole… po godzinach, gdy sami skończą swoją pracę.

Fundacja Pomost działa od kilku lat. Jej założyciel, Edward Szeliga, sam był kiedyś w takiej sytuacji, w jakiej znajdują się jego podopieczni. Udało mu się wyjść na prostą, a teraz wspiera w tych dążeniach innych. Od dwóch lat działa w Zabrzu ośrodek readaptacyjny, który organizuje dla więźniów roczne programy pracy, odbywane zaraz po wyjściu z zakładu karnego.

Chodzą na zajęcia, warsztaty, do pracy. Chodzi o to, by podopieczni usamodzielnili się możliwie szybko. Prace prowadzone są m.in. w kooperacji z Urzędem Pracy.

To pierwsza tego typu instytucja w Polsce. W tej chwili fundacja ma pod opieką kilkanaście osób. Wcześniej kurs ukończyło 26 mężczyzn.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.