Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu uczczono 76. rocznicę Bitwy o Monte Cassino

  • Dodano: 2020-05-19 08:45, aktualizacja: 2020-05-19 08:51

18 maja w naszym mieście uczczono 76. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino.

Pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz przedstawiciele zabrzańskiej oświaty złożyli wieńce i zapalili znicze.


Zabrze o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku pamięta szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał on w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu. W tragicznej bitwie z rąk wojsk niemieckich zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych.

Imię Bohaterów Monte Cassino nosi również Szkoła Podstawowa nr 3, która od lat szczególnie mocno dba o patriotyczne wychowanie młodzieży organizując m.in. uroczystości upamiętniające bitwę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również