Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu uczczono 76. rocznicę Bitwy o Monte Cassino

  • Dodano: 2020-05-19 08:45, aktualizacja: 2020-05-19 08:51

18 maja w naszym mieście uczczono 76. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino.

Pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz przedstawiciele zabrzańskiej oświaty złożyli wieńce i zapalili znicze.


Zabrze o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku pamięta szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał on w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu. W tragicznej bitwie z rąk wojsk niemieckich zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych.

Imię Bohaterów Monte Cassino nosi również Szkoła Podstawowa nr 3, która od lat szczególnie mocno dba o patriotyczne wychowanie młodzieży organizując m.in. uroczystości upamiętniające bitwę.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.