Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu trwa VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

  • Dodano: 2019-09-17 11:30, aktualizacja: 2019-09-17 15:22

W obecności samego Mistrza - Krzysztofa Pendereckiego - zainaugurowano w sobotę siódmą edycję międzynarodowego festiwalu jego imienia. W programie koncertu znalazły się nst. utwory: IV Symfonia "Adagio” oraz Adagio z II Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, Mazur z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki oraz IV Symfonia "Reńska” Roberta Schumanna.

Przed publicznością zgromadzoną w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca zaprezentowali się znakomici muzycy Sinfoniety Cracovi pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego oraz wenezuelskiego dyrygenta światowej sławy - Rafaela Payare'go.

Wśród gości przybyłych na koncert inaugurujący VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego nie zabrakło wielu znamienitych gości, w tym m.in.:

  • żony Mistrza - Elżbiety Pendereckiej,
  • przedstawicieli zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik
  • oraz przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar, śląskich parlamentarzystów.

Dzień później, również w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyły się dwa wydarzenia – o godz. 14.00 można było zapoznać się z budową organów Camerona Capentera, a o godz. 19.00 wziąć udział w koncercie, w trakcie którego Carpenter przedstawił słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę Bacha, Poulenca i – oczywiście – Pendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach, które artysta przywiózł do Zabrza. Wybitny organista wystąpił z Sinfoniettą Cracovią pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie znalazły się: "Trzy utwory w dawnym stylu” oraz "Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego, Koncert organowy z towarzyszeniem orkiestry Georga Friedricha Haendela, Toccatta i Fuga Johana Sebastiana Bacha, Oblivion Astora Piazzolla, Wokaliza op. 34 no. 14 Sergiusza Rachmaninowa, Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll Francisa Poulenca oraz Uwertura do operetki "Kandyd” Leonarda Bernsteina.

Festiwal nie mógłby się obyć bez niestandardowych wydarzeń prezentowanych 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido ‒ 19 września słynną już interpretację "Kontrabasisty” przedstawi tam osobowość z pewnością wyjątkowa – Jerzy Stuhr. To świetna okazja do popularyzacji tego nieco zaniedbywanego, a tak ważnego w partiach orkiestrowych kompozycji Pendereckiego instrumentu – mówi dyrektor festiwalu Jurek Dybał, który na tym koncercie osobiście zadba o muzyczną prezentację kontrabasu w osnowie twórczości patrona wydarzeń. W programie usłyszymy: Duo concertante na skrzypce i kontrabas oraz Serenada na 3 kontrabasy Krzysztofa Pendereckiego, a także Kavalkade Michela Rotha.

W Zabrzu trwa VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego


Źródło: UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również