Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu otwarto wystawę dzieł Rafała Olbińskiego! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-12-01 08:30, aktualizacja: 2022-12-01 08:52

Wystawa prac Rafała Olbińskiego dostępna będzie do 21 kwietnia 2023 r., a do 6 grudnia br. z okazji urodzin miasta wstęp będzie wolny.

– To z pewnością wielkie święto sztuki w naszym mieście – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Niepowtarzalny i ceniony na całym świecie Rafał Olbiński zaprezentował wczoraj swoje prace w siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Ten wyjątkowy wernisaż zgromadził miłośników sztuki z Zabrza, regionu a także z całej Polski. Niezapomniane wrażenia, wspaniały klimat, wyjątkowi goście – to wszystko w niedawno wyremontowanym obiekcie pierwszego starostwa przy ul. 3 Maja 19. Panu Rafałowi dziękuję za włączenie się w obchody 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich. Kolekcjonerom i projektantom wystawy składam wyrazy wdzięczności i uznania za ogrom zaangażowania i pracy włożonej w uzyskanie tak niesamowitego efektu. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w zrealizowanie tego wyjątkowego przedsięwzięcia – dopowiada prezydent Zabrza.

Wystawa Rafała Olińskiego

Rafał Olbiński to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i za granicą polskich artystów współczesnych. Prace artysty na co dzień można oglądać w renomowanych galeriach i muzeach na całym świecie, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, czy w Suntory Museum w Osace. Są również chlubą wielu prywatnych kolekcji w USA, Japonii i Europie, w tym także w Polsce. O szerokim uznaniu twórcy, będącego przedstawicielem polskiej szkoły plakatu, świadczą liczne nagrody. Otrzymał ich już ponad 150, w tym m.in.: złote i srebrne medale przyznawane przez Art Directors Club of New York i Society of Illustrators w Nowym Jorku i Los Angeles oraz paryską „Prix Savignac” – odpowiednik Oscara, za „najbardziej niezapomniany plakat na świecie”.

W trakcie ekspozycji, która potrwa do 22 kwietnia 2023 roku będzie można zobaczyć najbardziej rozpoznawalne dzieła Rafała Olbińskiego z okresu Warszawa – Nowy Jork. Wystawa prezentowana jest w zrewitalizowanym obiekcie Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja 19, który niegdyś stanowił pierwszą siedzibę  starostwa powiatowego w Zabrzu, a dzisiaj zachwyca swoją przestrzenią.

Na wystawie zobaczyć można ponad 180 obiektów. Wśród nich największą grupę stanowią projekty okładek i ilustracji do czasopism, które są często samodzielnymi obrazami. Ilustrują one bieżące zagadnienia polityczno-gospodarcze oraz społeczne. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych, zaprojektowanych na okoliczność rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie jest okładka magazynu Der Spiegel. Motyw przewodni okładki nawiązuje do greckiego mitu Porwanie Europy, gdzie byk jednocześnie symbolizuje uścisk dłoni. Pomysł ten wykorzystany został później w licznych obrazach, jak również doczekał się realizacji w formie rzeźby. Spośród plakatów, które prezentowane są na wystawie, najliczniejszą grupę stanowią plakaty teatralne i operowe, które są graficzną syntezą przedstawianych zagadnień. Oprócz nich zobaczyć można tu m.in. plakaty promujące Nowy Jork, a także Zabrze. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję podziwiać także rzadko prezentowane rysunki oraz litografie warsztatowe, których wykonaniem Rafał Olbiński zajmował się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Tematy przewijające się w malarstwie z tego okresu stały się inspiracją do późniejszego powstania Baśni o miłości i innych dziwnych przypadkach, w których artysta wykorzystuje wątki filozoficzno-moralizatorskie. Prezentowana w Zabrzu wystawa, dzięki specjalnie wydzielonej strefie audio, daje możliwość przeniesienia się w wielowymiarowy świat Rafała Olbińskiego.

– W Zabrzu mieliśmy już przyjemność gościć Rafała Olbińskiego w ramach projekt „Szulc i po Szulcu”. Jego dzieła wystawione zostały w unikatowej przestrzeni budynku dawnego hotelu Admiralspalast, któremu nadajemy aktualnie nowe funkcje społeczne i gospodarcze – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszę się, że dziś, w wyjątkowym roku jubileuszu 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich, możemy ponownie spotkać z twórczością artysty. Warto zauważyć, że jest to pierwsza wystawa w reprezentacyjnej siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego po jej gruntownej rewitalizacji. Obiekt, w którym niegdyś mieściło się pierwsze starostwo powiatowe w Zabrzu, dzięki przeprowadzonej właśnie renowacji służy mieszkańcom jako miejsce wartościowych spotkań kulturalnych, naukowych i społecznych – dopowiada prezydent Zabrza.

Partnerami wydarzenia są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Huta Zabrze SA oraz Zielona Dolina.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również