Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu otwarto Centrum Symulacji Medycznej ŚUM

  • Dodano: 2018-10-23 12:00

„Kosmiczne” sale dla stomatologów, ekrany 5K i aktorzy w roli pacjentów – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach otworzył wczoraj w Zabrzu nowe Centrum Symulacji Medycznej.

Symulatory pacjentów, które krwawią, pocą się, sinieją a nawet rozmawiają ze studentami. Ponad 50 unitów stomatologicznych, na których przyszli dentyści ćwiczą borowanie, leczenie kanałowe czy protetykę - to tylko część wyposażenia nowego Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu, które dla swoich studentów uruchomił dzisiaj Śląski Uniwersytet Medyczny. Na pięciu piętrach studenci mają do dyspozycji siedem sal symulacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze fantomy.

Przykładem jest symulator pacjenta w sali operacyjnej wyposażony w nowatorski system fizjologicznego płuca. Dzięki temu modułowi reaguje on automatycznie na podawane leki, przeprowadzaną tlenoterapię i wentylację zastępczą jednocześnie rozpoznając jej skuteczność - tłumaczy Tomasz Lemm, kierownik Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Z kolei symulatory rodzącej wyposażone są w automatyczne moduły porodowe. Funkcja ta pozwala na przyjęcie porodu fizjologicznego, jak również symulowanie patologii towarzyszących porodowi, takich jak dystocja barkowa czy poród pośladkowy - dopowiada Tomasz Lemm.

Nowością jest także część przeznaczona dla studentów kierunku lekarsko-dentystycznego. Dwie sale wyposażone w prawdziwe unity stomatologiczne i fantomy pozwalają na ćwiczenie umiejętności manualnych przyszłych dentystów. Modele zębów, których struktura odwzorowuje różne przypadki kliniczne, pozwalają na naukę leczenia próchnicy, zakładania wypełnień czy preparację kanałową. Wszystko przebiega tak, jak w prawdziwym gabinecie.

Nowoczesna symulacja to jednak nie tylko symulatory, ale też coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie komputerowe. Dzięki umowie partnerskiej z firmą Asseco Poland SA, SUM, jako pierwsza uczelnia w Polsce, uruchomił w Centrum pracownię do nauki kompleksowej obsługi informatycznego systemu szpitalnego. Umożliwia to studentom zdobywanie niezbędnych umiejętności z zakresu obsługi narzędzi informatycznych, z jakimi przyjdzie im zetknąć się w szpitalach lub przychodniach.

Kolejną oddaną do użytku salę informatyczną wyposażono w nowoczesne stacje typu All-in-one z rozdzielczością ekranów 5K oraz oprogramowaniem do nauki radiologii. Dzięki temu studenci będą mogli zapoznać się z większą liczbą przypadków chorobowych oraz nauczyć ich analizy.

Od tego roku zajęcia z symulacji medycznej będą się odbywać także z udziałem tzw. pacjentów standaryzowanych. Są to specjalnie zatrudnione osoby, które po ukończeniu odpowiedniego szkolenia wcielają się w rolę pacjentów. Dzięki temu studenci uczą się budowania relacji oraz odpowiedniej komunikacji z chorymi i ich rodzinami, a także przekazywania trudnych informacji.

Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego powstało w ramach projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Dofinansowanie z UE wyniosło niemal 23 mln zł z przeznaczeniem na Centra Symulacji Medycznej w Zabrzu i Katowicach. W sumie koszt zabrzańskiego obiektu to ponad 35 mln zł, na który – obok środków z projektu – złożyły się pieniądze z Ministerstwa Zdrowia, uczelni, Urzędu Miasta Zabrze oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również