Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu odbyło się Sympozjum Młodych Sportowców "Znajdź sport swojego życia"

  • Dodano: 2023-11-20 10:15

Wydarzenie zorganizowano w Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji Aquarius, w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz Budżetu Państwa. Gościem specjalnym Sympozjum był Sebastian Kawa – wielokrotny mistrz i rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych. Sympozjum poprowadził znany prezenter telewizyjny Tomasz Zubilewicz.

– Jednym z atutów Zabrza jest z pewnością sport, który wnosi znaczący wkład w zarówno w rozwój naszego regionu. Obok rozpoznawalnych w kraju, Europie i świecie ikon futbolu, lekkoatletyki czy boksu Zabrze szczyci się działalnością kilkudziesięciu klubów, stowarzyszeń i organizacji sportowych z legendarnym klubem piłkarskim „ Górnik Zabrze” na czele, który został jedynym w Polsce finalistą Europejskich Rozgrywek Piłkarskich. Materialny wymiar wsparcia sportu to kilkadziesiąt obiektów, które oddano w Zabrzu do użytku w trakcie ostatnich kilkunastu lat – tymi słowami otworzyła Sympozjum Młodych Sportowców „Znajdź sport swojego życia” prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Za nami Sympozjum Młodych Sportowców

Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. inż. Marek Gzik – założyciel i dyrektor EHTIC Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej; Adam Matysek – Prezes Zarządu Górnika Zabrze S.A., były bramkarz klubów Ekstraklasy oraz Bundesligi, 34-krotny Reprezentacji Polski; Katarzyna-Weber Radzimska, Adam Radzimski – Rodzice Antka Radzimskiego, 11-letniego szachisty z osiągnięciami na arenie krajowej i międzynarodowej; Grzegorz „Gabor” Jędrzejewski – bramkarz Reprezentacji Artystów Polskich, Reprezentacji Dziennikarzy, współprowadzący program TurboKozak; Dariusz Mogielnicki – były zawodnik klubu Górnik Zabrze Piłka Ręczna, obecnie prezes klub SPR Górnik Zabrze; Dawid Zimkowski – medalista Światowych Igrzysk Osób po Transplantacji, które odbyły się w Australii w dn. 14-22.04.2023 r.; dr Agnieszka Koszałka-Silska – doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej zatrudniona na AWF w Poznaniu, certyfikowany trener outdoor education oraz Marzena Jarząbek – nauczyciel wychowania fizycznego w szkole specjalnej, fizjoterapeuta, oligofrenopedagog.

Sympozjum rozpoczęło się w piątek 17 listopada o godz. 9.30. Pierwszy panel poświęcony był tematowi: „Życie to ciągłe wybory? Najważniejsze czynniki składające się na sukces sportowy młodego człowieka.” Natomiast o godz. 12.30 rozpoczął się drugi panel pn. „Czy dążąc do sukcesu sportowego musimy rezygnować z samych siebie? Doświadczenie, a dążenie do osiągnięcia celu”.

Wydarzeniem towarzyszącym były bezpłatne Warsztataty Outdoor Education, które poprowadziła Agnieszka Koszałka-Silska, dr. n. med.  i n. o zdr. w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej, certyfikowany trener outdoor education, pracownik AWF w Poznaniu.

Bazą warsztatu była koncepcja „Outdoor Education” czyli metody, która ma na celu rozwój psychiczny, fizyczny i społeczny dzieci i młodzieży poprzez aktywność fizyczną w plenerze. Uczestnicy zajęć prowadzonych tą metodą stawiani są przed „wyzwaniami”, które wymagają aktywności fizycznej oraz współpracy, komunikacji i budowania wspólnej strategii. Zadania możliwe są do zrealizowania tylko wtedy, gdy uczestnicy ze sobą współpracują.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również