Wiadomości z Zabrza

W sobotę pożegnamy wybitnego malarza Norberta Paprotnego

  • Dodano: 2018-07-19 14:45

W sobotę 21 lipca o godzinie 11:30 w kościele pod wezwaniem św. Anny rozpocznie się msza pogrzebowa zmarłego niedawno Norberta Jana Paprotnego, wybitnego malarza i grafika. Artysta zmarł 2 lipca w Zurychu, lecz pochowany zostanie w swoim rodzinnym mieście – Zabrzu.

Norbert Paprotny urodził się 6 maja 1928 roku w Pawłowie, który obecnie dzielnicą Zabrza. Szkołę podstawową ukończył w czasie okupacji, w 1943 roku, a pod niemieckim butem nie mógł oficjalnie podjąć dalszej edukacji. Pobierał więc nauki u pewnego niemieckiego mistrza dekoracji malarskiej.

W 1952 roku zdał maturę i rozpoczął naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1959 roku, po dwunastu semestrach kształcenia, zdobył dyplom na Wydziale Malarstwa, Malarstwa Ściennego i Grafiki. Od tamtego czasu pracował jako malarz i grafik, wtedy też przystąpił do Polskiego Związku Artystów Plastyków.

Pierwsze osiągnięcie to specjalne wyróżnienie jury na międzynarodowej wystawie malarstwa w Monte Carlo. Sam zaś realizuje swój kunszt i pasję w malarstwie ściennym przede wszystkim na terenie Śląska. Do 1971 jego twórczość ozdobiła około dwadzieścia kościołów i budynków publicznych w regionie.

W tamtym czasie Urząd Bezpieczeństwa nieustannie prześladował Norberta Paprotnego, który ostatecznie w 1972 roku opuszcza Polskę i udaje się do Szwajcarii, gdzie otrzymuje status uchodźcy. Tam szybko znajduje zajęcie jako witrażysta i kierownik pracowni rysunku, mozaiki oraz malarstwa w szwajcarskich Klubschule Migros.

W 1979 roku otwiera własną szkołę - Kunstschule Atelier N. Paprotny. Prowadzi ją aż do emerytury w 1993 roku. Chociaż na stałe przebywał w Zurychu, wystawy jego prac można było oglądać między innymi w Muzeum Miejskim w Zabrzu, w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, a także w Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz w Dworze Bella Vita pod Krakowem. Jego obrazy są również ozdobą wielu prywatnych kolekcji w różnych krajach.

Jest autorem między innymi mozaiki ściennej znajdującej się w Teatrze Nowym w Zabrzu.

W 2003 roku został laureatem specjalnej nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury.

Niech spoczywa w pokoju.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również