W budynku Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Religii 1 od 13 grudnia podziwiać można wyjątkową szopkę.
Przygotowali ją uczniowie z zabrzańskiego Plastyka (Liceum Plastyczne i Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych). Tegoroczna szopka zabrzańskiego magistratu odwołuje się do 100-lecia Powstań śląskich 19919-1920-1921 roku.
Tak ważne wydarzenie na tle historycznym dla naszego regionu było zasługą bohaterskich działań ludzi walczących o przynależność Śląska do Polski. Do tych najbardziej znanych należą: lider przedwojennej Chadecji, przywódca III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska Alfons Zgrzebniok, zamordowany przez Niemców w 1920 r. katowicki lekarz i działacz narodowy Andrzej Mielęcki i pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny czy pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.
Dziś te osobowości są patronami ulic w wielu śląskich miastach, także w Zabrzu, lecz wśród nich swoje zasługi mieli także mniej znani działacze m.in. robotnicy, księża czy rodziny powstańców, które wyraźnie odczuły skutki walk narodowościowych.
- Szopka ma wymiar symboliczny i jest hołdem złożonym wszystkim tym, którzy przysłużyli się sprawie polskości Górnego Śląska – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Dzięki nim to, co wydawało się dla wielu marzeniem nie do spełnienia, stało się faktem. Dziś naszą powinnością jest pamięć o tamtych bohaterach i przypominanie o nich przyszłym pokoleniom. Z tą myślą oddajemy w Państwa ręce Szopkę umożliwiającą napisanie kartki do powstańca te Święta Bożego Narodzenia łączmy się razem.