Wiadomości z Zabrza

Trwa budowa nowej siedziby schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jak długo potrwają prace?

  • Dodano: 2022-01-14 07:45, aktualizacja: 2022-01-14 08:26

Niemal rok temu w zabrzańskim Ratuszu podpisano umowę na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Bytomskiej. Dzisiaj nowy obiekt nabiera już realnych kształtów i mimo zimowej aury prowadzone są tu intensywne prace budowane.

Nowa siedziba schroniska "Psitul mnie"

Murarze pracują aktualnie na pierwszym piętrze dwukondygnacyjnego budynku wejściowego schroniska, gdzie powstają kolejne ściany zewnętrzne i trwają przygotowania do stawiania drugiej kondygnacji. Gotowych jest już 70 procent boksów dla psów, które budowane są w technologii żelbetowej prefabrykowanej. Znaczna ich część jest też już zadaszona stropami żelbetowymi.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstaje w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane będzie na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.

Roboty realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt to 15 mln 177 tys. 759,71 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2022 r.

Jak będzie wyglądało nowe schronisko?

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostanie pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniesie 230,19 m2.

Powstaną też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

Na chwilę obecną gotowe są już główne instalacje zewnętrzne – m.in. kanalizacja deszczowa, zbiorniki na wodę szarą i studnie zabudowane. Trwają prace w budynku kwarantanny. Wykonano już też drogi dojazdowe z miejscami postojowymi.

W dokumentacji projektowej nowego schroniska dla zwierząt przyjęto wiele proekologicznych rozwiązania technicznych, takich jak:

  • ogrzewanie obiektu zaprojektowane w oparciu o ekologiczne kotły niskotemperaturowe 5. klasy na paliwo stałe, pozwalające na spalanie ekogroszku, drewna lub peletu o mocy 300 kW;
  • wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła dla budynków administracyjnych, pomocniczych, gospodarczych, kociarni i boksów dla zwierząt;
  • jako wspomaganie podgrzewania ciepłej wody użytkowej zaprojektowano baterię dziewięciu kolektorów słonecznych;
  • przewidziano również ujęcie wód deszczowych z dachów  budynków schroniska wraz z retencją wody i instalacją „wody szarej”, która wykorzystywana będzie do mycia terenu, wybiegów dla zwierząt itp.

Przypomnijmy, że w Zabrzu działa od lat Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt “Psitul mnie”, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Zabrzu. Jego siedziba znajduje się przy ul. Bytomskiej 133 w Zabrzu-Biskupicach. Po zakończeniu inwestycji zmieni lokalizację, ale nie przeprowadzi się daleko. Zostanie w Biskupicach, przy ulicy Bytomskiej. Nowa siedziba wybudowana zostanie jednak bliżej granicy z Bytomiem, z dala od wszelkich zabudowań. Będzie tu nie tylko więcej miejsc i przestrzeni dla podopiecznych, ale też dla pracowników, którzy zyskają nowy, komfortowy budynek administracyjny.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.