Wiadomości z Zabrza

To nie jest pomoc dla każdego... – rusza Szlachetna Paczka

 • Dodano: 2012-09-24 14:15

Szlachetna Paczka to akcja, której głównym celem jest pomoc potrzebującym. W Zabrzu od dwóch lat liderką jest Magdalena Wilczek, która koordynuje akcją.

 

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja charytatywna, którą od dwunastu lat organizuje Stowarzyszenie Wiosna. Głównym celem jest dotarcie do najbardziej potrzebujących z mądrą, inspirującą do zmiany pomocą. Żeby dotrzeć z pomocą do rodzin z Zabrza potrzebni są wolontariusze, to oni w ramach projektu Szlachetna Paczka pomogą najuboższym. W weekend, dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się finał projektu Szlachetna Paczka. To wtedy wolontariusze zawożą do potrzebujących paczki, a darczyńcy otrzymują piękny prezent – relację z wręczenia paczki. W 2011 roku Szlachetna Paczka trafiła do 11884 rodzin z całej Polski i przekazała pomoc wartą 18 milionów złotych. 

 

Opowiedz krótko o sobie.

Nazywam się Magdalena Wilczek, mam 21 lat, za kilka dni zaczynam trzeci rok studiów na kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice Śląskiej. Prywatnie uwielbiam koty, lubię robić zdjęcia, lubię czytać książki fantasy i działam w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, dzięki któremu dowiedziałam się o Paczce.

 

Jak zaczęła się Twoja przygoda z Paczką?

Moja przygoda rozpoczęła się dwa lata temu. Wtedy liderką była Agnieszka, która również działa w KSM i na jednym ze spotkań zaproponowała nam wolontariat w Paczce. Opowiedziała na czym polega akcja i stwierdziłam, że wygląda to naprawdę fajnie i profesjonalnie, więc zgłosiłam się. Rok temu Agnieszka zaproponowała mi żebym zastąpiła ją w roli lidera, ponieważ sama nie mogła uczestniczyć w szkoleniu, a bardzo jej zależało żeby Paczka w Zabrzu była i tak zostałam liderem.

 

Jak udała się akcja w ubiegłym roku?

Rok temu pomoc otrzymało 41 rodzin z Zabrza. Miałam 19 wolontariuszy pełnoletnich i 3 wspomagających. W tym roku moim celem jest pozyskanie 25 wolontariuszy, co pozwoli nam pomóc nawet 75 rodzinom. W tej chwili mam 11 zgłoszonych wolontariuszy pełnoletnich, a o 4 osobach wiem, że chcą się zgłosić.

 

Kto najczęściej się zgłasza do wolontariatu?

Osoby, które o Paczce usłyszały od znajomych albo zobaczyły ją w telewizji i spodobała im się idea mądrej pomocy. Wśród wolontariuszy są również osoby starsze, które zakochały się w Paczce i nie potrafią się z nią rozstać. 

 

Jaki powinien być wolontariusz? Kogo szukacie?

Szukamy osób pełnoletnich, otwartych, chcących pomagać i rozumiejących ideę mądrej pomocy, którą promuje Paczka. To nie jest pomoc dla każdego kogo spotkamy, kto jest biedny, ale dla osób, które w jakiś sposób starają się swoją sytuację poprawić i nie są roszczeniowe. 

 

Czy wiele osób z Zabrza potrzebuje pomocy?

Co roku trafia do nas dużo rodzin, z których trudno wybrać najbardziej potrzebujące. Korzystamy z wielu źródeł, adresy pozyskujemy poprzez szkoły, świetlice, ośrodki Caritas itp. Na pewno jeśli chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich, to musiałabym mieć 125 wolontariuszy, ale przynajmniej tym kilku rodzinom dobrze jest pomóc co roku. 

 

Czy dużo jest sytuacji kiedy widzicie, że ta pomoc nic właściwie nie zmieni?

W ubiegłym roku pomogliśmy 41 rodzinom, a wykluczyliśmy 3.

 

Czy ktoś w mieście pomaga Wam zorganizować akcję?

Na pewno dużo pomagają harcerze, którzy organizowali Paczkę, udostępnili nam hufiec na magazyn, pomogli zorganizować tam szkolenia. Włączyli się także w promocję i mam nadzieję, że w tym roku również będę mogła na nich liczyć.

 

Czy planujecie jakieś akcje w najbliższym czasie?

30 września odbędą się Zabrzańskie Szosowe Wyścigi Rowerowe Niezrzeszonych organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Będziemy z ulotkami i plakatami do dyspozycji dla zainteresowanych. Będzie okazja na rozmowę na żywo, zapytanie jak zostać wolontariuszem i dlaczego warto.

 

A dlaczego warto?

Daje to naprawdę dużo fantastycznej energii, która przynosi po drodze jakieś rozczarowania, ale kiedy jest finał i jedziemy z paczkami do rodzin jest to taka wielka energia, która nie schodzi z człowieka przez kolejne miesiące.

 

Chcesz pomóc? Dołącz do Paczki! Wejdź na www.superw.pl i wypełnij formularz. Zgłoszenia są przyjmowane do 10 października. 

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • wanda przybyla

  to jak to jest już nie widza ludzi starszych ja sama bylam wolnotariuszka przez 10 lat a teraz ja i maz potrzebujemy pomocy on po udarze astma obstrukcja pluc serce chore 2 grupa i opiekuje się mna bo ja jestem ciężko chora mam 1 grupe mamy po 62 lata i tak maz ma 620 zl opiekuńczego ja mam pielegnayjny 184 zl i z opieki 100 zl lekarstwa 300zl prad 280 zl i co nam zostaje grosze gdzie wegiel a jedzenie trzeba chodzic po śmietnikach i zbierac co się da albo siedzieć głodnym i marznac ach szkoda gadac ale tylko dla dzieci już czas zajac się starymi zchorowanymi i samotnymi ludzmi

 • Basia z Zabrza

  Witam szlachetna paczka powinna byc dla tych rodzin ktore najbardziej potrzebuja a nie dla tych co matke stac na picie a dzieciom nie da bo taka paczke otrzymała pewna osoba ktora znam.Niestety czasem sa ludzie starzy,matki z dziecmi ktore naprawde potrzebuja a dla nich nie znajdzie sie nic nawet na opał ani na jedzenie ktore czasami nawet nie maja siły prosic,czasami warto sprawdzic informacje o danej rodzinie ja osobiscie zostalam wytypowana do szlachetnej paczki przez szkole dzieci jest tam przesympatyczna pani pedagog i pani wicedyrektor p.Tarkowska ktorym bardzo dziekuje za okazana mi pomoc.Pozdrawiam

 • ewa kaczmarek

  Chcialabym pomoc ideas jestem z Córka bardzo biedni jak zadzwonilam na infolinie to powiedzieli ze juz za pozno a tak bardzo jest mi pomoc potrzebna niemam Nic jest mi naprawde ciezko nimamy co jesc w co sie ubrac poprostu wszystkiego Nam brakuje mieszkam w baraku z blachy jest bardzo zimno Bo niemam czym palic w pieci Bo niestac mnie na opal prosze pomoscie blagsm niewiem jak man sie zwrocic I gdzie napisac do szlachetnej paczki pomoscie prosze

 • Bożena.c

  Jeżeli przeczyta pani moją odpowieć to proszę o kontakt . bozka18@wp.pl

 • ANIA

  Tez bym chciala dostac jestesmy rodzina 7osobowa z dwojka niepełnosprawnych dzieci ale nas nikt nie zauwaza.

 • halo

  jak sie zapisac do paczki szlachetnej bo szukam i znajsc nie moge

 • ola

  super akcja! usmiech dzieci ktore dostaja taki prezent musi byc bezcenny :)

 • :/

  niestety zachlannosc ludzka nie zna granic i pewnie zdarzaja sie "oszusci", ktorzy taka paczke dostaja bo umieja klamac...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.