Wiadomości z Zabrza

To będzie wyjątkowa noc! Noc Muzeów 2022

  • Dodano: 2022-05-13 06:30, aktualizacja: 2022-05-13 06:49

Już w najbliższą sobotę, 14 maja, w całym kraju odbędą się wydarzenia organizowane w ramach Nocy Muzeów. W całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów.

Na jakie atrakcje możemy w tym dniu liczyć w Zabrzu?

Ciekawą propozycję przygotowało DB Cargo Polska – podczas Nocy Muzeów, stojący na placu przy siedzibie firmy stalowy kolos ukaże swoje dawne oblicze. W kłębach pary, światła parowozu rozjaśnią mrok, a mieszkańcy Zabrza usłyszą stukot, turkot i świst zdyszanej lokomotywy. Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa zostanie uruchomiona podczas tej nocy cztery razy – o godz. 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 oraz 23:00.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945. Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.


14 maja na specjalne zwiedzanie zaprasza również  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zachęca do odwiedzenia zarówno kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza. Nadchodząca Noc Muzeów w Zabrzu odbędzie się pod szyldem kopalnianych podziemi. Kopalnia Guido zaprasza na zwiedzanie jednego z chodników, a Sztolnia Królowa Luiza – na odwiedziny w parku maszyn i najdłuższy w Polsce podziemny spływ.

Noc Muzeów w Zabrzu będzie trwać 14 maja od samego rana

Kopalnia Guido, znajdująca się przy ul. 3 Maja 93, otworzy swoje podwoje już o godz. 10:00. Jedną z zaplanowanych atrakcji jest podziemny spacer górniczy. W ramach tego wydarzenia uczestnicy zjadą górniczą szolą aż 320 metrów pod ziemię, odwiedzą miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających i przejadą się podwieszaną kolejką elektryczną. Zwieńczeniem wycieczki będą odwiedziny w najniżej położonym pubie w Europie. Koszt biletu wynosi 30 złotych.

W tym samym czasie w Sztolni Królowa Luiza miłośnicy nocnego zwiedzania będą mogli wybrać spośród kilku zaplanowanych atrakcji. Pierwszą z nich jest Podziemne Królestwo Maszyn. To największy w Europie podziemny park 100 maszyn działających na maksimum obrotów. Warto dodać, że osoby odwiedzające będą mogły na własnej skórze poczuć, jak ciężka i wyczerpująca jest praca w kopalni. Huk kombajnu kruszącego skałę, transport urobku – to codzienność górników na wyciągnięcie ręki. Koszt biletu to 20 złotych.


Na tym jednak atrakcje się nie kończą

Kolejną z nich jest spływ najdłuższą w Polsce sztolnią. To propozycja dla osób szukających odpoczynku i wyciszenia. Podczas dwugodzinnej podróży podświetlonymi korytarzami uczestnicy będą mogli zatopić się w absolutnej ciszy, zrelaksować przy delikatnym kołysaniu łódek i przeżyć spotkanie z legendarnymi mieszkańcami podziemi i sztolniowymi paprociami. To atrakcja, która cieszy się największym zainteresowaniem.

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: https://bilety.kopalniaguido.pl/shop?type=TOUR

Natomiast w przyszłą sobotę (22 maja) na obchody Nocy Muzeów zaprosi nas Muzeum Miejskie w Zabrzu. W Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 zabrzańscy muzealnicy przygotowali z tej okazji nową wystawę „Opowiem Wam o Zabrzu”, która wprowadzi nas w klimat zbliżających się wielkimi krokami obchodów stulecia naszego miasta.

Wystawa „Opowiem Wam o Zabrzu” jest próbą pokazania, w dużym skrócie, dziejów naszego miasta. Punktem wyjścia jest dokument księżnej Violi z 1243 roku, a poprzez krótkie kalendarium dotyczące pojawiania się poszczególnych miejscowości, tworzących obecne Zabrze, dochodzimy do wydarzenia, które zadecydowało o dalszych jego losach. W 1790 roku Salomon Izaak odkrył na pograniczu Pawłowa i Zaborza pokłady węgla, czego skutkiem było powstanie siedmiu kopalń, trzech hut i kilku innych zakładów przemysłu ciężkiego.


Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

To będzie wyjątkowa noc! Noc Muzeów 2022

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również