Wiadomości z Zabrza

Sztolnia Królowa Luiza już prawie gotowa

  • Dodano: 2015-03-31 23:30, aktualizacja: 2015-11-20 10:22

Sztolnia Królowa Luiza to wielki kompleks i inwestycja na ponad 120 mln zł. Obiekty należące do sztolni wchodzą w skład Skansenu Królowa Luiza i znajdują się w korytarzach podziemnych o łącznej długości 1560 m. Natomiast wyrobiska i korytarze sztolni mają oddawać wygląd i klimat podobny do tego, jaki był w prawdziwej kopalni węgla. Niektóre obiekty są już gotowe, w innych prace jeszcze trwają. Kiedy cała sztolnia zostanie udostępniona dla turystów?

Nie mogę podać dokładnej daty, kiedy nastąpi oficjalne otwarcie wszystkich obiektów należących do sztolni, ponieważ prace w niej nadal trwają i są to prace bardzo trudne i skomplikowane, związane z górnictwem i archeologią przemysłową. Dlatego nie jesteśmy w stanie tego dokładnie przewidzieć – tłumaczy Tomasz Masoń, kierownik Działu Promocji i Zarządzania Ruchem Turystycznym Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. - Na przykład czasem odkrywamy jakieś nowe rzeczy, których nie ma na żadnych mapach, które nie były przewidziane w planie. Takie znaleziska wymagają znowu jakiejś procedury. Inaczej sprawa wygląda z pracami naziemnymi, które są łatwiejsze i tutaj już można określić terminy zakończenia tych prac. Oczywiście myślimy jednak, że uda nam się oddać całą sztolnię w końcówce przyszłego roku – dodaje.

Roboty budowlane toczą się pod ziemią i na powierzchni. W połowie roku zostanie oddany do użytku Park12 C, położony przy ul. Sienkiewicza, który ma być przestrzenią edukacyjno-rozrywkową dla rodzin z dziećmi. Mniej więcej w tym samym czasie otwarty też zostanie budynek Łaźni Łańcuszkowej, czyli dużego parterowego budynek przy ul. Wolności, który znajduje się mniej więcej naprzeciwko CK Wiatrak. W tym budynku będzie znajdowała się recepcja, kasy biletowe, będzie można tam pobrać sprzęt niezbędny do zwiedzania oraz spotkać się z przewodnikami. Dostępna dla zwiedzających będzie także restauracja i sklep z pamiątkami związanymi ze sztolnią, Zabrzem i Szlakiem Zabytków Techniki. Zrewitalizowano już również budynek nadszybia Szybu Carnall, gdzie w przyszłości turyści będą rozpoczynać wycieczkę oraz budynek przy ul. K. Miarki, w którym zakończy się wycieczka po sztolni.

Już teraz można zwiedzać przy szybie Carnall budynek maszyny parowej oraz dwie nowe wystawy: „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998" – poświęconą historii Kopalni Królowa Luiza oraz „Kopalnia Edisona” o elektryfikacji górnictwa. Mamy gotowy także obiekt na ul. Karola Miarki, który jest obiektem nie posiadającym jakiegoś znacznego celu turystycznego – tam wycieczka będzie się kończyła. Na razie jest on uruchamiany z powodu różnych okazji, np. Industriady.,ale jeszcze w tym roku chcemy zrobić w nim wystawę poświęconą Szlakowi Zabytków Techniki – informuje Tomasz Masoń.

Co ważne, trwa procedura wyłaniania wykonawcy infrastruktury turystycznej przy ul. Sienkiewicza. W ramach tego działania planowane jest dokończenie robót w budynku obsługi turystów oraz wyremontowanie budynku nadszybia szybu „Wilhelmina". Natomiast na terenie Parku 12C rozpoczną się roboty związane z wyrównaniem i uzbrojeniem terenu oraz wykonywane zostaną eksponaty, które w przyszłości będą stanowić atrakcje Parku.

W ostatnim czasie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podpisało umowę na budowę stacji wentylatorów głównego przewietrzania dla kompleksu podziemnych wyrobisk sztolni, przewidzianej w pobliżu budynku DB Schenker. Budowa systemu wentylacyjnego jest niezbędna dla bezpiecznego poruszania się turystów w wyrobiskach Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.