Wiadomości z Zabrza

Szpital Miejski w Zabrzu podpisał porozumienie z Centrum Onkologii

  • Dodano: 2019-10-23 09:30

Szpital Miejski w Zabrzu konsekwentnie specjalizuje się w terapii nowotworów.

Krokiem w tym kierunku jest zawarte w październiku porozumienie z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Składowskiej-Curie oddział w Gliwicach, dzięki któremu pacjenci chorzy na nowotwory zyskają możliwość szybszego leczenia operacyjnego.

Zgodnie z zapisami umowy o współpracy Szpital Miejski w Zabrzu i Centrum Onkologii w Gliwicach będą się wspierać w zakresie konsultacji, diagnozy i terapii pacjentów chorujących na nowotwory. Lekarze obu placówek będą się spotykać na konsyliach, podczas których wspólnie zdecydują o przebiegu leczenia chorych. W zabrzańskim szpitalu odbywać się będą zabiegi operacyjne u chorych, u których wykryto nowotwór sutka, narządu rodnego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei pacjenci, u których w Zabrzu zdiagnozowano chorobę nowotworową, będą kierowani do Centrum Onkologii w Gliwicach na chemioterapię lub radioterapię. Na współpracy obu placówek skorzystają też pracujący w nich lekarze – w planach są szkolenia i kursy poświęcone leczeniu nowotworów sutka i narządów rodnych.

Dobra współpraca naszej placówki z Centrum Onkologii w Gliwicach trwa od lat, jednak dzięki zawartemu formalnemu porozumieniu weszła na wyższy poziom - podkreśla dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. - Oba szpitale uzupełniają się w swych kompetencjach. Działające w ramach naszego szpitala Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka specjalizuje się m. in. w operacjach z zakresu ginekologii onkologicznej. Nasi ginekolodzy i chirurdzy mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Z kolei możliwość skorzystania z radioterapii lub chemioterapii w Gliwicach jest dla pacjentów naszego szpitala kluczowe w ich walce z chorobą.

Porozumienie obu placówek wpisuje się w założenia pakietu onkologicznego, zgodnie z którymi pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, powinien zostać jak najszybciej zdiagnozowany. Czas od zebrania się konsylium lekarskiego do rozpoczęcia terapii nie powinien przekroczyć 14 dni.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również