Wiadomości z Zabrza

Światowy Dzień Cukrzycy

  • Dodano: 2018-11-14 15:45, aktualizacja: 2018-11-15 11:34

Wczoraj swoje urodziny miał odkrywca insuliny – Frederick Banting. To właśnie 14 listopada, od 1991 roku, obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.

Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne.

Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę, z czego 90% cierpi na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych), do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia. Prognozy na przyszłość są dość niepokojące – do roku 2030 liczba chorych może się nawet podwoić. Co więcej, wielu ludzi nie wie o tym, że choruje.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Chorzy mają problem z prawidłowym wydzielaniem insuliny, czyli hormonu regulującego poziom glukozy (cukru) we krwi. Pojawia się wtedy hiperglikemia - za wysoki poziom glukozy we krwi. Cukier ten jest dla organizmu jednym z głównych źródeł energii. Dostarczamy go, jedząc węglowodany. Jeżeli hormony regulujące jej poziom (przede wszystkim insulina) nie będą pracowały prawidłowo, może pojawić się cukrzyca.

Cukrzyca to groźna choroba metaboliczna i, niestety, epidemia naszych czasów. Nieleczona i źle regulowana może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Warto więc jak najwcześniej podjąć leczenie.

Objawy

Na co trzeba zwrócić uwagę? Po pierwsze, jeśli u kogoś z członków rodziny stwierdzono cukrzycę, należy zachować szczególną czujność. Istnieje wówczas ryzyko, że choroba może dotknąć i nas. Ważne są także objawy, które możemy u siebie zaobserwować, a które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza rodzinnego. Są to: utrata wagi, często połączona ze zwiększonym apetytem; zmęczenie i senność; wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, jego nieprzyjemny zapach i objawy cukrzycy na skórze (świąd i pieczenie). U osób starszych, cukrzyca może pojawić się po 65. roku życia, jako efekt zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm. Zaczynają się problemy ze wzrokiem,  nerkami i sercem. Mogą się pojawić zaburzenia neurologiczne czy tak zwana „stopa cukrzycowa”. Cukrzyca jest niestety chorobą nieuleczalną, jednak przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można nad nią zapanować i dożyć późnej starości.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest zdrowa dieta i ruch fizyczny w naszym życiu. Wątpliwości można łatwo rozwiać, idąc do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie na badanie cukru we krwi albo prywatnie, w najbliższym laboratorium. Regularne badania krwi pozwolą w porę odkryć cukrzycę i rozpocząć odpowiednie leczenie.


Źródło: Barbara Szłapka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również