Wiadomości z Zabrza

Stalker groził byłej partnerce, że ją zastrzeli. 41-latek trafił do aresztu

  • Dodano: 2024-06-14 14:15

Policjanci z Komisariatu II Policji w Zabrzu zatrzymali 41-latka, który uporczywie nękał i zastraszał swoją byłą partnerkę. Choć od rozstania pary minęło już sporo czasu to mężczyzna nie potrafił się z tym pogodzić. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem, a najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym.

Policja zatrzymała stalkera

Zatrzymany usłyszał już zarzuty dotyczące uporczywego nękania i kierowania gróźb karalnych. Na wniosek śledczych  trafił na trzy miesiące do aresztu. Jak ustalili śledczy, agresor groził kobiecie, że ją zastrzeli a groźby kierował też wobec obecnego partnera pokrzywdzonej. Okazało się również że nękanie, między innymi poprzez nachodzenie i wysłanie obraźliwych wiadomości i zaczęło się już 10 lat temu. Teraz o jego losie zadecyduje sąd. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Przestępstwo stalkingu uregulowane jest w art. 190a Kodeksu karnego. Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby jej najbliższej oraz wzbudzaniu u niej uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia, poniżenia lub udręczenia albo też istotnego naruszania jej prywatności.

Artykuł 190a kodeksu karnego

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Co możesz zrobić, kiedy ktoś Cię nęka:

  • Przede wszystkim należy wyraźnie oświadczyć, że nie życzysz sobie jego działań: żądasz zaniechania wysyłania sms-ów, prezentów, nachodzenia Cię w pracy, przysyłania listów.
  • Udokumentuj zachowanie sprawcy, np. zachowując treść e-maila, w którym wzywasz do zaprzestania nękania. Warto gromadzić dane na temat niechcianych działań stalkera.
  • Jeśli agresor niszczy Twoje mienie, dokumentuj te działania (na przykład fotograficznie) i gromadź rachunki, by można było prawidłowo ocenić wielkość strat.

Co możesz zrobić, kiedy stałeś się ofiarą stalkingu:

  • Jeśli znajdujesz się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 112.
  • Pamiętaj, że ignorowanie takiego zachowania może spowodować jeszcze większe zagrożenie.
  • Poinformuj policję o swoich obawach.  Złóż zawiadomienie wraz z wnioskiem o ściganie. Zawiadomienie o przestępstwie można złożyć również bezpośrednio w prokuraturze.
  • Jednocześnie skorzystaj z pomocy biura detektywistycznego, porad prawnika, a także wsparcia psychologa. Pamiętaj, że stalker może doprowadzić Cię do prób samobójczych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również