Wiadomości z Zabrza

Sprawy nauczycielek ciąg dalszy

  • Dodano: 2017-02-14 06:45, aktualizacja: 2017-02-13 22:44

W październiku 2016 dziesięć nauczycielek ze szkoły nr 39 w Zabrzu postanowiło pokazać swoją solidarność z kobietami uczestniczącymi w „Czarnym Proteście”. Przyszły do pracy ubrane na czarno i w trakcie przerwy zrobiły sobie zdjęcie, które trafiło do sieci. Rozpętała się burza, która trwa do dziś. Za nami pierwsza rozprawa dyscyplinarna.

Sprawa została nagłośniona przez media, gdy do Kuratorium wpłynęła skarga złożona przez jednego z pedagogów owej placówki. Postępowanie toczy się w oparciu o art. 75 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. (Karta Nauczyciela), mówiący o jego rzetelnej pracy i powadze zawodu. Manifestując swoje poparcie kobiety miały się dopuścić rzekomego poparcia dla działań proaborcyjnych (tak przez niektórych jest identyfikowany „Czarny Protest”).

Aleksandra Piotrowska, która jako pierwsza stanęła przez komisją, nie została ukarana. Uznano, że nie uchybiła swoim obowiązkom ani godności nauczyciela. Zdjęcie zrobiono w trakcie przerwy, więc jej podopieczni nie byli bez opieki. Jak potoczą się losy kolejnych pań? Dowiemy się niebawem.

Choć zachowanie Pań budziło wiele kontrowersji (łącznie z mocnymi słowami krytyki i tzw. hejtu), liczne środowiska, w tym także ZNP – solidaryzują się z pracownicami placówki. W ich obronie stanął także Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kolejne komisje dyscyplinarne mają się odbyć dziś i w marcu. O ich wynikach postaramy się informować na bieżąco.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • "Frania"

    Kochane nauczycielki trzymajcie się, popieramy Was. "kolegę", który na Was doniósł szkoda nawet opluć,

  • Hromani

    Rzetelna praca i powaga zawodu - zaczął bym przegląd od polityków.Czy w tyk kraju nie ma już ważniejszych problemów?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.