Wiadomości z Zabrza

Rewitalizacja hotelu Admiralspalast. Umowa została już podpisana! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-09-01 10:00, aktualizacja: 2023-09-01 12:03

Budynek dawnego hotelu Admiralspalast odzyska dawny blask! Podpisano umowę na kompleksową rewitalizację. Wykonawcą prac została firma Warbud S.A. z Warszawy, a remont będzie kosztował blisko 53 mln zł. 

Podpisano umowę na rewitalizację dawnego hotelu Admiralspalast

W czwartek 31 sierpnia w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religi 1 podpisana została umowa na wykonanie kompleksowego remontu budynku byłego hotelu Admiralspalast usytuowanego przy ul. Wolności 305. Wykonawca prac został wybrany w rozstrzygniętym niedawno przetargu na zaprojektowanie i zmianę sposobu użytkowania obiektu. Przetarg wygrała firma Warbud S.A. z Warszawy. Podpisy pod umową złożyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, projektant dr Tomasz Konior oraz przedstawiciele firmy Warbud.

– Podpisałam dziś (31 sierpnia) umowę z firmą Warbud SA, która wyremontuje jeden z najpiękniejszych budynków na Śląsku. To efekt wieloletniej i konsekwentnej pracy, polegającej na pozyskaniu obiektu, zdobyciu funduszy oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Koncepcję rewitalizacji tego wyjątkowego miejsca opracowaliśmy razem z uznanym architektem Tomaszem Koniorem, który zaprojektował m.in. nową siedzibę NOSPR Katowice czy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Mieszkańcy Zabrza będą mogli korzystać tutaj m.in. z: kawiarni, restauracji, czytelni, centrum informacji o mieście oraz ośrodka startupowego. Warto także podkreślić, że firma Warbud S.A., która jest wykonawcą inwestycji, wybudowała w Zabrzu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – komentuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. – Jestem przekonana, że dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w zakresie rewitalizacji, w tym nagradzanych remontów m.in. wieży ciśnień, starej gazowni na Zandce (aktualnie Centrum Usług Społecznych) czy pierwszego starostwa powiatowego z salą witrażową, również remont byłego hotelu Admiralspalast przebiegnie sprawnie i skutecznie – dodaje.

Jak informuje Urząd Miasta w Zabrzu, wykonawca będzie musiał uzyskać wszystkie materiały niezbędne do prac projektowych, uzgodnienia, opinie, odstępstwa i decyzje - w tym: m.in. konserwatorskie oraz zezwalające na realizację inwestycji. Będzie też musiał pełnić nadzór autorski, wykonywać roboty, dostawy i usługi zgodnie z opracowaną dokumentacją oraz ostatecznie uzyskać wszystkie niezbędne i wymagane obowiązującymi przepisami prawa zezwolenia na użytkowanie obiektu. 

Koszt renowacji to blisko 53 mln zł, z czego część zostanie dofinansowana z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu – miasto dostało na ten cel 30 mln zł.

Zabrzański "drapacz chmur" odzyska dawny blask!

Renowacja zabytkowego budynku hotelu Admiralspalast przebiegać będzie pod okiem konserwatora zabytków, dzięki czemu większość szczegółów ma zostać zachowana, m.in. znów ma zostać uruchomiona dawna winda.

– Mamy do czynienia z zabytkiem, który wymaga szczególnej troski i wręcz pietyzmu, by przywrócić go do dawnej świetności – komentował podczas spotkania dr Tomasz Konior. – Nie ma nic cenniejszego niż to, że zabytek żyje i wypełnia się nowymi funkcjami i ludźmi, że staje się częścią tętniącego życiem miasta. Po remoncie swoją siedzibę znajdzie tu m.in. Centrum Informacji o Mieście, część hotelowa i gastronomiczna czy też miejsce dla startupów – dodał

Jak mówił podczas uroczystej sesji Rady Miasta 28 września architekt dr Tomasz Konior, według planów w dolnej części obiektu ma znaleźć się centrum informacji o mieście, w wyższych kondygnacjach będą miejsca dla startupów, pokoi hotelowych dla gości, a na dwóch ostatnich kondygnacjach powstanie restauracja i taras widokowy z panoramą na miasto. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również