Wiadomości z Zabrza

Renowacja kolejnych zabrzańskich zabytków na finiszu

  • Dodano: 2021-09-15 09:45

Niesamowitych wrażeń dostarcza przeszklony taras z widokiem na panoramę Zabrza. Do chwili relaksu zachęca malowniczy skwerek. Zabytkowa wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego już z daleka przyciąga wzrok. Dawny blask odzyskuje także siedziba Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja z niezwykle efektowną Salą Witrażową. Oba obiekty niebawem zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom.

– Do starej wieży wraca nowe życie – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrzańska wieża ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce – dodaje.

Zabrzańska Wieża ciśnień

Wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka

Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

– To będzie nowoczesna, interaktywna wystawa skoncentrowana wokół tematyki węgla, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Śląska. Ekspozycja obejmować będzie trzy obszary tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy pochodzenia i historii węgla. Kolejny to występowanie i obieg węgla w przyrodzie. Trzeci element to nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem węgla – tłumaczy Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zajmuje się realizacją projektu.

Metamorfozę przechodzi również gmach Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja. Przypomnijmy, że kilka lat temu zabytkowy budynek ucierpiał w wyniku pożaru i prowadzonej akcji gaśniczej.

– Zakończyliśmy już ciężkie roboty budowlane i konstrukcyjne. Było ich bardzo dużo, ponieważ budynek był technicznie w złym stanie – mówi Bartłomiej Szewczyk.

Obecnie w gmachu trwają prace wykończeniowe. Po zakończeniu remontu dostępne będą tu przestrzenie wystawiennicze, pomieszczenia biurowe oraz pracownie konserwatorska i digitalizacji. Budynek ma zostać przekazany do użytku w pierwszym kwartale 2022 r. Również w ciągu kilku miesięcy gościom ma zostać udostępniona wieża ciśnień. GOR

34,2 mln zł – to wartość projektu rewitalizacji wieży ciśnień.
23,7 mln zł – to wysokość pozyskanego przez miasto unijnego dofinansowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również