Wiadomości z Zabrza

Radni udzielili prezydent wotum zaufania

  • Dodano: 2024-06-24 18:15

Prezydentka Agnieszka Rupniewska otrzymała od radnych miasta wotum zaufania. “Nikt nie był przeciw”. 

Agnieszka Rupniewska dostała wotum zaufania, ale nie absolutorium

Nowa władza w mieście zaczyna się powoli umacniać? Po nieco ponad miesiącu rządów nowa prezydentka otrzymała od radnych miejskich wotum zaufania. Choć nie bez znaczenia jest fakt, że ma w radzie “większość” po swojej stronie, to wynik głosowania jest zaskakujący. 

Cieszę się, że decyzją radnych Rady Miasta uzyskałam wotum zaufania. Żaden radny nie zagłosował „przeciw”. 21 radnych zagłosowało „za”. 4 osoby „wstrzymały się” od głosu. - napisała Agnieszka Rupniewska w mediach społecznościowych.

Choć rada miasta zdecydowała się udzielić wotum zaufania nowej prezydent, nie udzieliła jej jednak absolutorium. I nic w tym dziwnego.  Ma to związek z negatywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach na temat wykonania budżetu Miasta Zabrze za 2023 roku. Co więcej, absolutorium według przepisów miałoby też dotyczyć osoby, która prezydentem już nie jest, tj. Małgorzaty Mańki-Szulik.

„Wynik budżetu za 2023 rok jest ujemny, wykonany deficyt budżetu wynosi 143.884.433,72 zł i jest o 11.418.508,72 zł wyższy niż deficyt planowany. Powyższe spowodowane było zrealizowaniem niższych od planowanych dochodów bieżących i majątkowych. Zgodnie z przedłożonym sprawozdaniem z wykonania budżetu, zadłużenie Miasta Zabrze na dzień 31 grudnia 2023 r, wynosiło 781,955.781,74 zł, co stanowi 62,3 % dochodów wykonanych - czytamy w opinii RIO. 

Przed nową prezydent, radnymi i mieszkańcami trudny okres. Już teraz zapowiedziano kilka cięć budżetowych, niemożność zrealizowania części inwestycji i wzrost opłat za media i niektóre usługi (m.in. miejskie kąpieliska). 

Czy nadchodzą chude lata?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również