Wiadomości z Zabrza

Przeszczep płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna. To drugi taki przeszczep na świecie!

  • Dodano: 2023-03-21 11:00, aktualizacja: 2023-03-21 12:45

W ŚCCS w Zabrzu wykonano przeszczep płuc u 39-latka z ostrą niewydolnością oddechową związaną z zespołem Mounier-Kuhna. To drugi taki przeszczep na świecie! Skomplikowana operacja trwała 13 godzin.

Drugie na świecie przeszczepienie płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu poinformowało w miniony czwartek o kolejnym sukcesie! Lekarze ze ŚCCS wykonali drugi na świecie przeczep obu płuc u pacjenta z rzadką chorobą genetyczną powodującą uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych - zespołem Mounier-Kuhna. Do tej pory na świecie opisano zaledwie 300 przypadków tej choroby. Zwykle dotyczy ona młodych dorosłych i częściej występuje u mężczyzn. Przed lekarzami z Zabrza na całym świecie tylko raz zdecydowano się na przeszczep u chorego z tą chorobą.

Kolejny sukces ŚCCS!

Pacjentem był 39-letni pan Jacek cierpiący na ostrą niewydolność oddechową. Na przeszczep czekał od ponad dwóch lat. Przygotowania do zabiegu nie należały do prostych. Jak informuje ŚCCS w Zabrzu, zespół złożony z anestezjologów i chirurgów musiał przygotować specjalną strategię wykonania zabiegu. Najtrudniejsze było zaintubowanie chorego oraz wykonanie zespoleń oskrzelowych przy olbrzymiej dysproporcji oskrzeli dawcy i biorcy. 

– Stworzyliśmy druk 3D tchawicy i oskrzeli na podstawie obrazów tomografii komputerowej, który posłużył do opracowania techniki intubacji i wykonania operacji oskrzelowej. Zabieg nie byłby możliwy bez pomocy ECMO AV, ponieważ chory cierpiał również na ciężkie nadciśnienie płucne – poinformował dr n. med. Maciej Urlik, kardiochirurg, specjalista transplantologii klinicznej ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Podczas przeprowadzania operacji oskrzela dawcy zostały wykorzystane jako rusztowanie dla osłabionych oskrzeli biorcy.

– Zespolono je wykorzystując technikę teleskopową, która na co dzień jest unikana w wykonywaniu zespoleń oskrzelowych – opowiedział dr n. med. Tomasz Stącel kardiochirurg, transplantolog kliniczny ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Skomplikowana operacja trwała około 13 godzin. Pana Jacka czeka jeszcze rehabilitacja w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Być może już wkrótce wróci do żony i dziecka.

Podczas przygotowań do wykonania zabiegu, zespół lekarzy przygotował bogaty materiał obrazowy i histopatologiczny, dzięki któremu napisano artykuł mogący służyć innym zespołom lekarzy jako przewodnik. Do tej pory nie było żadnych opisów tego typu zabiegu z punktu widzenia chirurgicznego i anestezjologicznego. 

Lider w dziedzinie transplantacji w Polsce

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu pozostaje liderem w dziedzinie transplantologii w Polsce. Łącznie do tej pory w zabrzańskim szpitalu wykonano już blisko 1600 przeszczepów serca. Tylko w 2022 roku wykonano 101 udanych transplantacji, w tym 51 przeszczepów serca i 50 transplantacji płuc.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również