Wiadomości z Zabrza

Przed nami XXI Festiwal Dramaturgii Współczesnej! [PROGRAM]

  • Dodano: 2022-09-26 12:45

Już 15 października rozpocznie się  21. edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć dwanaście wyjątkowych spektakli w wykonaniu zespołów teatralnych z Polski i nie tylko. Festiwal potrwa do 23 października i tego dnia ogłoszony zostanie też werdykt jury.

Festiwal Dramaturgii Współczesnej 2022 – Program

15 października – Spektakl „Prawo Wyboru”

Tytułowe PRAWO WYBORU należy w przedstawieniu do widzów. To oni zdecydują o losie głównego bohatera tekstu Ferdinanda von Schiracha – w tej roli Aleksander Machalica. Wybitny niemiecki dramatopisarz zyskał już opinię literackiego „sumienia” ludzkości. Polska prapremiera jego – popularnego w europejskich teatrach i stacjach telewizyjnych – dramatu jest okazją, by w pełnym napięciu śledzić przesłuchania kolejnych ekspertek stających przed Komisją Etyki. To między innymi w ich role wcieli się siedem znakomitych aktorek: Maria Rybarczyk, Daniela Popławska, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Bożena Borowska-Kropielnicka, Antonina Choroszy, Agnieszka Różańska i Marta Herman. Ich argumenty, dylematy etyczne, medyczne, teologiczne staną się jednocześnie kartami przetargowymi w „wyborze” koncepcji wolności, prawa do życia, człowieczeństwa.

  • godz. 18.00, Scena Teatru Nowego w Zabrzu
  • Teatr Nowy w Poznaniu
  • reż. Piotr Kruszczyński / czas trwania: 105 minut bez przerwy / spektakl od 14. roku życia

16 października – Spektakl „Golec”

Golec to wierszowana bajka o mało znanym stworzeniu: golcu piaskowym, ślepym i prawie zupełnie bezwłosym afrykańskim gryzoniu żyjącym pod ziemią. Podobnie jak pszczoły, golce żyją w koloniach i tak jak u pszczół każdy osobnik od chwili narodzin ma ściśle przypisaną rolę w społeczności.

  • godz. 17.00, Scena Teatru Nowego w Zabrzu
  • Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy
  • scenariusz i reżyseria: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK) / czas trwania: 75 minut

16 października – Spektakl „Ucieczka”

Całe życie uciekał od wszystkiego.. Uciekał od rzeczywistości, od życia i od prawdy, zwłaszcza od prawdy o sobie samym” – tak Stanisław Bieniasz zaczyna osadzoną w realiach Zabrza czasu stanu wojennego tragi-komiczną powieść o wykorzenionym Ślązaku, zdeklasowanym nauczycielu, toksycznym mężu i ojcu, który niespodziewaną szansę na poprawę losu otrzymał za cenę wstąpienia w szeregi milicji.

  • godz. 19.00, Scena Kameralna
  • Teatr Nowy w Zabrzu
  • adaptacja i reżyseria Krzysztof Prus / PREMIERA

17 października – Spektakl „Kallas”

Kochane i nienawidzone. Stawiane na piedestałach i spychane na margines. Fantazje erotyczne
PRLu. Kalina i Violetta. Te diwy, jakby z dwóch różnych bajek Marcin Szczygielski zamyka w jednej historii. Zainspirowany życiorysami artystek snuje wizję o ich spotkaniach w garderobach. O potencjalnej przyjaźni, zrozumieniu, którego w rzeczywistości prawdopodobnie nigdy nie zaznały. O tym co kryje się pod lawiną włosów Violetty. O tym co widzi Kalina, gdy zamknie ciężkie, umalowane powieki. To opowieść o odrzuceniu którego doświadczyły obie. I o tym, że nigdy nie przebaczono im niezwykłej unikalności.

  • godz. 18.00, Scena Kameralna
  • Teatr PWST w Krakowie
  • na podstawie sztuki Marcina Szczygielskiego, reż. Nikola Czerniecka, Weronika Kozakowska / czas trwania: 65 minut

17 października – Spektakl „Chopcy z Roosevelta”

Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała. Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści, tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.

  • godz. 19.30, Scena Teatru Nowego w Zabrzu
  • Teatr Nowy w Zabrzu
  • spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”,
  • reż. Jacek Głomb

18 października – Spektakl “Edukacja Seksualna”

Trudno jest robić coś po raz pierwszy. Zwłaszcza gdy brakuje drogowskazów. Pierwsze kroki, pierwsza jazda na rowerze, pierwszy seks. Często czujemy się w tym lekko zagubieni. Nasze wczesne doświadczenia seksualności są różne. Bywają trudne, śmieszne, nieporadne. W tym spektaklu chcemy o nich opowiedzieć. O sobie, swoich przeżyciach, dylematach i zachwytach. Opowiemy o błędach, które kiedyś wydawały nam się końcem świata, a mimo to dziś potrafimy się z nich śmiać. Zapytamy się wzajemnie o to, co lubimy, o to gdzie stawiamy granice. Chcemy mówić o seksie, bo seksualność jest wrodzona i naturalna, a wszyscy jesteśmy seksualni. Będziemy mówić o seksie, bo brakuje bezpiecznej i otwartej przestrzeni, żeby o nim mówić. Jesteśmy tu po to, aby się odważyć. Żeby „odwstydzić” temat seksu.

  • godz. 19.00, Scena Teatru Nowego w Zabrzu
  • Teatr Współczesny w Szczecinie
  • scenariusz i reżyseria: Michał Buszewicz / czas trwania: 90 minut

19 października – Spektakl „Dowcip”

Vivian Bering jest profesorem literatury. Specjalizuje się w renesansowej poezji angielskiej. Choć poezja pełna jest namiętności, Vivian zawsze unikała uczuć. To intelektualistka, wierzy w potęgę rozumu. Ale jej ciału nagle przytrafia się potężna „awaria”. Bering, wprawiona w intelektualnych bojach, podejmuje grę ze śmiercią. Czy rozum będzie wystarczającą bronią w walce z nieuleczalną chorobą?

  • godz. 19.00, Scena Teatru Nowego w Zabrzu (widownia na scenie)
  • Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu
  • reż. Bożena Suchocka / czas trwania: 110 minut

20 października – Spektakl „Oleanna” 

John to wykładowca uniwersytecki, który za chwilę ma otrzymać nominację profesorską. Carol, jego studentka, skarży się na problemy ze zrozumieniem wykładów i książki Johna. Z początku banalna rozmowa przybiera nieoczekiwany obrót i przeradza się w konfrontację pełną niedopowiedzeń i domysłów – pojedynek w trzech aktach, w którym bronią są słowa, wzajemne podejrzenia, ironia, sarkazm i emocjonalny szantaż. Jak daleko posuną się bohaterowie, by wyjść z tego starcia zwycięsko?

  • godz. 18:00, Scena Teatru Nowego w Zabrzu (widownia na scenie)
  • Teatr im. S. Jaracza w Łodzi
  • reż. Krzysztof Prus / czas trwania: 85 minut bez przerwy

21 października – Spektakl „5:00 UA”

Spektakl stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. Spektakl 5:00. UA opiera się na przeżyciach wojennych twórczyń i ich osobistych opowieściach związanych z wojną w Ukrainie. Z opowieści wybrzmiewać będą symboliczne role kobiet podczas różnych etapów wojny. Scena w Malarni Teatru Śląskiego wraz z widzami stanie się świadkiem historii kobiet-ochotniczek, kobiet które przeżyły przemoc seksualną, żołnierek Sił Zbrojnych Ukrainy, uchodźczyń oraz kobiet poległych w Ukrainie.

  • godz. 19:00, Scena Teatru Nowego w Zabrzu
  • reż. Yuliia Maslak
  • czas trwania: 90 minut

22 października – Spektakl “Mężczyzna z Różowym Trójkątem”

„Mężczyzna z różowym trójkątem”- spektakl na podstawie książki Heinza Hegera pt; „Mężczyźni z różowym trójkątem” to wstrząsająca historia homoseksualisty, skazanego na mocy paragrafu 175 za kontaktu seksualne z osobą tej samej płci, na więzienie, a później 5 lat obozu koncentracyjnego.. Spektakl ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa i bardzo wyraźne pokazanie, do czego może doprowadzić obojętność. Jak powiedział Marian Turski, „Obojętność może doprowadzić nagle do tego, że na was, na waszych potomków, “jakiś Auschwitz” nagle spadnie z nieba”. Teatr Kamila Maćkowiaka pragnie podkreślić, w sposób bezkompromisowy, że procesy, które doprowadziły do powstania planu eksterminacji homoseksualistów, są we współczesnym świecie boleśnie żywe.

  • godz. 17:30, Scena Kameralna
  • Teatr Kamila Maćkowiaka
  • Spektakl na podstawie książki Heinza Hegera,
  • scenariusz i reżyseria: Kamil Maćkowiak / czas trwania: 85 minut

22 października – Spektakl „Mrowisko”

Słynny duet Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin powraca do Teatru Fredry, by w kolejnej premierze jeszcze raz zająć się tematyką kobiecą. Tym razem tematem spektaklu będzie problem podległości kobiet, wyznaczania im ról w społeczeństwie. O czym myśli służąca przy froterowaniu parkietów? O czym marzy w wieczór przed wychodnym? Czego oczekuje od pracodawców? Jak uczy się przywiązania do zupełnie obcej rodziny, z którą nieraz spędza całe lata?

  • godz. 19.30, Scena Teatru Nowego w Zabrzu
  • Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie
  • reż. Wiktor Rubin / czas trwania: 100 minut

23 października – Spektakl „Wierzę / Вірую” (Zakończenie Festiwalu)

Poetyckie przedstawienie o Duchowości w czasach wojny. Wiersze są oparzone wojną głęboko dotykają strun ludzkiej duszy, wywołują łzy i gniew, ból i dają pocieszenie. Obdarzają mocną wiarą w zwycięstwo Prawdy. My w szeregu, jesteśmy nie zwycięskie. W przedstawieniu brzmią poetyckie utwory Wasylia Symonenko, Liny Kostenko, Borysa Оlijnyka, Wasilia Stusa, Ułasa Samczuka, Iłony Skały, Andrzeja Permiakowa, Anastazji Fedyk, Mirosława Weresiuka, Lubowi Burak, Piotra Оsadczuka, Aliny Wojtenko, Anny Krewskiej, Ireny Rubiec, Tetiany Własowej, Swietłany Dubnickiej, Haliny Brytan.

  • godz. 18.00, Scena Teatru Nowego w Zabrzu 
  • spektakl Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Równem / Ukraina

Imprezy towarzyszące

Oprócz spektakli festiwalowych odbędzie się również szereg imprez towarzyszących, m.in. „Smykom rzeczywistość przedstawiona” – czyli prezentacje dramatów współczesnych przeznaczonych dla młodszego odbiorcy, w wykonaniu zabrzańskich grup teatralnych, dyskusje z twórcami przedstawień i czytania współczesnych dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych.


Festiwal Dramaturgii Współczesnej od ponad dwudziestu lat organizowany jest przez Miasto Zabrze oraz Teatr Nowy w Zabrzu. Festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru – nurt ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka m.in. w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

Przed nami XXI Festiwal Dramaturgii Współczesnej! [PROGRAM]

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również