Wiadomości z Zabrza

Policjanci na Rodzinnej Grze Rowerowej „Historia Kołem się toczy”

 • Dodano: 2024-05-21 11:30

W sobotę Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu – Program Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Zandka i Rada Dzielnicy Zandka zorganizowały Rodzinną Grę Rowerową „Historia Kołem się toczy”. Zabrzańscy policjancie wspomogli organizatorów, biorąc udział w tym wydarzeniu. Dla policjantów była to świetna okazja do promowania bezpieczeństwa rowerzystów.

Gra przebiegała dwutorowo i  była podzielona na dwie części. Pierwsza  część stacjonarna,  która odbyła na parkingu przy Centrum Usług Społecznych przy ul. Stalmacha 7, gdzie znajdowały się stoiska tematyczne, na których można było aktywnie spędzić czas oraz sprawdzić swą wiedzę i umiejętności związane z tematyką rowerową. Na jednym ze stoisk można było porozmawiać z Policjantami Zabrzańskiej Drogówki. Druga  część to trasa rowerowa, którą  wyznaczono poza drogami publicznymi, przez tereny zielone przylegające do osiedla Zandka.

Policjanci drogówki przypominają, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to sprawdzić wyposażenie roweru

Każdy rower musi posiadać:

 • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem,
 • co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe
 • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem
 • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Policja apeluje również o używanie przez rowerzystów dodatkowo elementów odblaskowych po zmroku

W miarę możliwości kierowcy jednośladów powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków, w postaci np. opaski czy kamizelek. Rowery w warunkach niedostatecznej widoczności muszą być oświetlone, nie wystarczą, więc latarki na głowach czy w rękach, zamiast na pojazdach. Warto też nałożyć kask (choć nie jest on obowiązkowy).

Poruszanie się rowerem po mieście

Niestety, nie wszyscy rowerzyści znają, bądź przestrzegają przepisy drogowe dotyczące poruszania się rowerem. Zdecydowana większość jeździ jednośladami po chodnikach miejskich oraz przez przejścia dla pieszych, co przeszkadza i znacznie utrudnia ruch osobom pieszym.

Policjanci przypominają

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jazda po chodniku rowerem jest zabroniona. Rowerzysta na terenie miasta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeżeli takiej nie ma, powinien jeździć ulicą.

Rowerzysta może jechać po chodniku, kiedy:

 • Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
 • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
 • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”
 • Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Warto tez pamiętać, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

Jednoślady giną zwykle spod sklepów, z posesji lub z niezamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie rowery są przechowywane. Aby ustrzec się takich nieprzyjemnych sytuacji, należy zawsze pamiętać o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed jego utratą. Złodziej nawet nie kradnąc całego roweru, może łatwo przywłaszczyć sobie jego element np. koło czy siodełko. Można w dużym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się rozsądnie i odpowiedzialnie.

Czego nie wolno robić:

 • zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego u w miejscach publicznych i na klatkach schodowych;
 • trzymać niezabezpieczonych rowerów w piwnicy, suszarni czy innych pomieszczeniach gospodarczych,
 • należy również pamiętać, że nie ma zapięć nie do pokonania, jednak można w znacznym stopniu utrudnić kradzież, a nawet do niej zniechęcić stosując odpowiednie zabezpieczenie.

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo, jeżdżąc rowerem !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również