Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Pół miliarda długu w Zabrzu

  • Dodano: 2017-11-23 15:00

Na ostatniej sesji rady miejskiej podjęto uchwałę o zaciągnięciu 330 mln złotych pożyczki. Skąd taka potrzeba i czy miasto stać na spłatę rocznie 12 mln złotych rat?

Za przyjęciem uchwały opowiedziało się zaledwie 12 radnych, 11 było przeciw. Teraz Urząd Miejski może podpisać umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w Luksemburgu na łączną kwotę 330 mln złotych. Potrzeba zaciągnięcia takiego zobowiązania wynika częściowo z braku środków w miejskiej kasie.

W tegorocznym budżecie brakuje m.in. 8,5 mln złotych na spłatę zadłużenia związanego z budową nowego stadionu Górnika Zabrze, a także 13 mln złotych na wynagrodzenia dla nauczycieli. Problem polega na tym, że dzięki tak wielkiemu kredytowi, zadłużenie miasta wyniesie pół miliarda złotych.

Prezydent Miasta Małgorzata Mańka-Szulik podkreślała w czasie sesji, że dzięki tym pieniądzom będzie możliwa realizacja wielu inwestycji w mieście, w tym tych dotowanych z Unii Europejskiej.

Mamy obecnie kolejną ogromną szansę zrealizowania wielu oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji przy wykorzystaniu funduszy unijnych z perspektywy na lata 2014-2020 oraz finansom z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dlatego możemy przystąpić m.in. do remontu ulicy Piłsudskiego, budowy drogi łączącej strefę ekonomiczną z autostradą A1 czy uzbrojenia terenów osiedla mieszkaniowego Słoneczna Dolina, gdzie powstaje nowa dzielnica – zaznaczyła w czasie sesji prezydent miasta.

Czy miasto jednak stać na tak wielkie zadłużenie, tym bardziej, że co roku będzie musiało odprowadzić z kasy 12 mln złotych na spłatę zadłużenia? Zdaniem Mańki-Szulik jak najbardziej, o czym świadczy chociażby ostatni rating agencji Fitch, która potwierdziła długoterminowy rating krajowy Zabrza na poziomie „BBB+(pol)”.

Warto tutaj zaznaczyć, że aby pozyskać unijne dofinansowanie samorząd musi mieć środki na wkład własny do każdego projektu. Dlatego właśnie sięgamy po kredyty bądź emisję obligacji. 1,1 mld złotych to bezzwrotne środki pozyskane z Unii Europejskiej, a kolejnych 600 mln złotych wygospodarowaliśmy z budżetu naszego miasta. Natomiast 400 mln złotych pochodziło z kredytów bankowych i połowę z tego już spłaciliśmy. Sytuacja ekonomiczna miasta utrzymuje się na stabilnym poziomie, co potwierdza co roku międzynarodowa agencja ratingowa Fitch badająca finanse miasta – podkreśliła na koniec swojej wypowiedzi Mańka-Szulik.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.