Wiadomości z Zabrza

Pani Róża z orderem, różami i mercedesem. Order Benemerenti dla zabrzanki

  • Dodano: 2024-05-19 19:15, aktualizacja: 2024-05-21 19:55

Order papieski, a w prezencie, z okazji odznaczenia - nowy, nowoczesny i elegancki balkonik rehabilitacyjny, prawdziwy mercedes w swojej klasie! Róża Schlisch w niedzielę, 19 maja, podczas mszy świętej w kościele pw. św. Anny otrzymała wyróżnienie Benemerenti, przyznawane przez Papieża osobom zasłużonym dla Kościoła. Order przekazał biskup Sławomir Oder. Od przyjaciół i współpracowników zabrzanka przyjęła natomiast dziesiątki gratulacji i bukietów. Te drugie w większości z róż. 

Drugi order w św. Annie 

O wyróżnienie dla Róży Schlisch staraliśmy się od 4 lat i wreszcie, dzięki pomocy i zaangażowaniu księdza biskupa udało się. To drugi order Benemerenti przyznany naszemu parafianinowi. Pierwszy otrzymał kościelny, pan Józef Wolka - mówił podczas mszy ks. prałat Grzegorz Skop, proboszcz zabrzańskiej parafii. 

Róża Schlisch odznaczenie otrzymała w uroczystość zesłania Ducha Świętego.

- Duch Święty jest dawcą wielu cnót i te cnoty - m.in. dobroć, mądrość, pokorę ma również pani Róża. Udowodniła to swoją długą pracą na rzecz parafii oraz Kościoła - podsumował biskup Sławomir Oder. 

Ryszard Paluch, współpracownik Róży Schlisch przypomniał, że większość osób mieszkających przy ulicy Wolności i 3 Maja zna katechetkę ze św. Anny.

- Przygotowała setki dzieci na pierwsze spotkanie z naszym najlepszym i największym przyjacielem, Jezusem. Otrzymane wyróżnienie, na które z powodu pandemii, długo czekaliśmy, w rzeczywistości nie jest potrzebne Róży, ale nam, tym, dla których w świecie upadających autorytetów, ona nadal nim jest. Jest ważną częścią naszego heimatu. 

Benemerenti, czyli dobrze zasłużony 

Róża Schlisch została doceniona za ponad 50-letnią pracę katechetyczną i charytatywną oraz prowadzenie wspólnoty Żywego Różańca. 

Order Benemerenti ustanowił  papież Grzegorz XVI w 1832 r..  Zgodnie z włoską nazwą (dobrze zasłużony), przyznawany jest osobom, które swoją długoletnią pracą i zaangażowaniem przysłużyły się Kościołowi katolickiemu. Swój obecny wygląd - złotego krzyża greckiego - zawdzięcza Pawłowi VI, który zlecił jego ponowne zaprojektowanie. 

Pani Róża z orderem, różami i mercedesem. Order Benemerenti dla zabrzanki


Źródło: Marzena Piechowicz-Gruda

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również