Wiadomości z Zabrza

Pamiętaj o wymianie źródeł ciepła!

  • Dodano: 2022-01-27 10:00

W Zabrzu trwa kolejna, XII edycja Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, na który Miasto pozyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 4 018 500 złotych. Program obejmuje m.in. dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

XII edycja Programu Ograniczenia Niskiej Emisji

Pieniądze zostaną przeznaczone dla mieszkańców Zabrza na zabudowę lub wymianę kotła na paliwa proekologiczne, zabudowę instalacji solarnej lub fotowoltaicznej, docieplenie ścian, dachów i stropodachów oraz okien i drzwi dla właścicieli/współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

To już kolejna pula środków na ten cel. W ubiegłym roku Fundusz przekazał miastu ponad 4 miliony złotych (4 050 000 zł). Środki przeznaczono na wykonanie 460 inwestycji, w tym: 40 instalacji kolektorów słonecznych, docieplenie ścian w 45 budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i dachów  w 40 budynkach, wymianę okien w 45 budynkach, montaż 80 instalacji fotowoltaicznych oraz modernizację 210 źródeł ciepła.

Poprawa jakości powietrza stanowi priorytet dla Zabrza

- Od lat przeprowadzamy szereg inwestycji i działań proekologicznych, dokonując termomodernizacji blisko 100 miejskich obiektów za kwotę ponad 100 mln złotych. Od początku działania Programu Ograniczania Niskiej Emisji zrealizowano 5053 inwestycji o wartości ponad 73 mln zł - czytamy na stronie UM Zabrze.

Likwidacja kopciuchów odbywa się w ramach szeroko zakrojonego „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie miasta Zabrze”, a także Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Z myślą o mieszkańcach uruchomiliśmy także punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, który zlokalizowany jest na terenie Centrum Handlowego M1 przy ul. Szkubacza 1. W każdy poniedziałek i czwartek pracownik Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego w Zabrzu pomaga wypełnić stosowny wniosek oraz przekazuje wyczerpujące informacje na temat Programu.

Dofinansowanie można uzyskać m.in. na:

  • źródło ciepła – wymiana, zakup, montaż,
  • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • stolarkę drzwiową i okienną,
  • dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć TUTAJ

Zabrze w ramach działań na rzecz ekologii realizuje kilka zadań

Zabrze w ramach działań na rzecz ekologii realizuje również programy: „Dofinansowanie do zmiany systemu ogrzewania – refundacja poniesionych kosztów z budżetu Miasta”, „Świadczenie zamienne – zaliczenie na poczet czynszu kosztów związanych ze zmianą ogrzewania”, podłączanie budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej, a także termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz mieszkań komunalnych. Miasto złożyło również wniosek o finansowanie programu „Dbaj o powietrze 2.0, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie w wysokości 85% do wymiany nieekologicznego kotła węglowego na niskoemisyjny kocioł węglowy, kocioł gazowy, kocioł opalany biomasą lub ogrzewanie elektryczne (pompa ciepła).

Od lipca ubiegłego roku realizowany jest także system inwentaryzacji źródeł niskiej emisji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany złożyć deklarację dot. źródła ciepła i źródła spalania paliw. Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca ma 12 miesięcy, natomiast dla nowopowstałych budynków termin ten wynosi 14 dni.

Więcej informacji na temat CEEB można znaleźć TUTAJ.


Źródło: UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również