Wiadomości z Zabrza

Otwarcie Parku 12C w Sztolni Królowa Luiza

  • Dodano: 2016-06-10 14:30

Dziś odbyło się otwarcie Parku 12C w Sztolni Królowa Luiza przez władze miasta i województwa. Już jutro obiekt zostanie udostępniony mieszkańcom. 

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonano w nietypowy sposób - bo ... kombajnem! Następnie zabrano gości na wycieczkę po obiekcie podziemnym. Pokazano park maszyn, w którym działają takie urządzenia jak strug ścianowy, wrębiarka, kombajn ścianowy czy ładowarka.

Działanie struga ścianowego w Sztolni Królowa Luiza możecie podpatrzeć poniżej.

Nie lada atrakcją okazała się też przejażdżka kolejką szynową typu Karlik oraz zjazd na "dół" Szybem Wilhelmina. Tam podziwiać można stare zachowane chodniki kopalni. Planowane jest dalsze zaadaptowanie przestrzeni podziemnej.

Łącznie inwestycje związane z powstaniem Parku 12C w Sztolni Królowa Luiza to koszt 26,33 mln zł.

 

Rewitalizacja obiektu nie była decyzją łatwą. Wiąże się to ściśle z ekonomią. Nie możemy jednak zapominać, skąd pochodzimy. Dlatego decyzja o powstaniu parku zapadła. Jestem przekonana, że my na Śląsku szanujemy historię. Mam nadzieję, że tutaj będzie tego potwierdzenie. Szlak Turystyki Poprzemysłowej - odcinek w Zabrzu - skrywa niezapomniane atrakcje. W obecnym kształce jest jeszcze bardziej atrakcyjny - mówiła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Podczas otwarcia przed Sztolnią Królowa Luiza przygrywała górnicza orkiestra.

Pod ziemią jest wspaniale, a co na ziemi? Przed obiektem powstał wspaniały park naukowy, w którym dzieci nie tylko pobawią się na placu zabaw, ale wcielą się w rolę górnika! W "BajtelGrubie", czyli zabawkowej mini-kopalni najmłodsi mogą obsługiwać małe urządzenia, ładować "węgiel", a także wrzucać go na przenośniki. Zabawa dla całej grupy! Dodatkowo dla nieco sytarszych przygotowano takie naukowe zagadki jak labirynt, śrubę Archimedesa, słoneczną zapalniczkę czy pompę wodną. Dodatkowo przygotowano strefę grillową.

Obok Parku 12C powstaje też Park Techniki Wojskowej, na którym niebawem staną imponujące eksponaty wojskowe. To jeszcze nie koniec rewitalizacji Sztolni.

Zapowiada się nasza piąta perełka w województwie. Rewitalizacja sztolni to dobra decyzja. Takie działania pokazują nasz region na nowo. W sposób nowoczesny tworzymy wspaniałe obiekty, które żyją i służą mieszkańcom. Zabrze przez tego typu inwestycje zmienia swoje oblicze - powiedział Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.

 
Już w sobotę podczas Industriady obiekty odwiedzą pierwsi mieszkańcy. Park będzie możliwy do zwiedzania codziennie od pn do nd w godzinach 8:00-20:00. Cena biletu za wszystkie atrakcje (podziemne i naziemne) wynosi od 26zł do 32zł.
Otwarcie Parku 12C w Sztolni Królowa Luiza

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.