Wiadomości z Zabrza

Ostrzeżenie dotyczące korzystania z sieci

  • Dodano: 2012-10-18 10:45

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Zabrzu przestrzegają przed zmodyfikowaną wersją złośliwego oprogramowania, którego zwiększoną aktywność monitoruje się w sieci. Zagrożenie to nosi nazwę „Zeus Citadel” i może spustoszyć nasze konto bankowe.

 
 
Zeus Citadel jest oprogramowaniem, którego twórcami prawdopodobnie są przestępcy komputerowi z Chin oraz Rosji. Atakuje ono komputery użytkowników systemu Windows, a po zainstalowaniu lustruje i podsłuchuje wszystkie przesyłane informacje (w tym głównie loginy i hasła), oraz dokonuje podmiany treści wybranych stron internetowych tuż przed ich wyświetleniem. Po zainstalowaniu się na zainfekowanym komputerze oraz zalogowaniu się użytkownika do strony internetowej banku wirus ten kradnie tożsamość strony internetowej i wyświetla komunikaty które za pomocą różnych socjotechnik próbuje nakłonić użytkownika do wykonania przelewów (testowych, zwracających zaksięgowane mylnie środki, podmiana aktualnego stanu konta, okna proszące o podanie nr telefonu oraz modelu aparatu, modyfikacja danych na liście wykonywanych operacji etc.). Osoba, której komputer został zainfekowany, może mieć wrażenie, że to prawdziwa informacja której autorem jest zaufana instytucja Banku po czym niczego nie podejrzewając (szata graficzna, czcionka i układ strony internetowej którą wirus podmienia są identyczne jak wygląd strony banku) wykona czynność o które została poproszona. Po dokonaniu przelewu testowego czy zwrotnego użytkownik spostrzega, że jego konto zostało spustoszone. Nasze pieniądze wędrują na tzw konta pośrednie (na terenie całego świata) po czym przy wykorzystaniu nowoczesnych sposobów „prania brudnych pieniędzy” lądują w kieszeni przestępców. Nie da się w 100 % uchronić przed działalnością cyberprzestępców i tego musimy być świadomi. Zawsze jednak można zastosować się do poniższych rad, które pomogą nam zwiększyć nasze bezpieczeństwo.
 
1.Czujność i zdrowy rozsądek to jedyne skuteczne metody jakie mogą sprawić, że nie pozbędziemy się środków z naszego konta. W momencie gdy na ekranie naszego monitora pojawi się komunikat niejasnej lub podejrzanej treści należy bezwzględnie skontaktować się z obsługą banku celem jego wyjaśnienia.
 
2.Każdy bank na swojej stronie internetowej ma wypisany algorytm bezpiecznego korzystania z usług on-line. Dlatego dobrze jest również dokładnie zapoznać się ze stroną banku w którym mamy konto. Oprócz przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa będziemy mogli tam znaleźć listę zagrożeń, wizualne przedstawienie tych zagrożeń, odnośniki do bezpłatnych programów antywirusowych oraz skanerów on-line oraz inne informacje jak postępować w przypadku gdy zostaniemy zaatakowani przez cyberprzestępców. 
 
3.Stosowanie legalnego oprogramowania antywirusowego nie zawsze może wykryć i usunąć najnowsze i najbardziej zaawansowane zagrożenia. Firmy, które produkują takie programy zazwyczaj działają prewencyjnie i wypuszczają szczepionki dopiero w momencie gdy wykryją nowe niebezpieczeństwo w sieci. Jednak używanie legalnego oprogramowania antywirusowego oraz oryginalnego programu systemowego w znacznym stopniu zmniejszy prawdopodobieństwo ataku na nasz komputer. Po pierwsze wykryje wszystkie wirusy, które ma w swojej bazie (nie zawsze musimy paść ofiarą najnowszego złośliwego oprogramowania). Po drugie poprzez zapory ogniowe utrudniają one dostęp nieproszonych gości do naszego komputera. Należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu zarówno swojego systemu jak i zainstalowanych antywirusów.
 
4.Unikanie ściągania podejrzanych plików oraz wchodzenia na strony o szemranej reputacji. Działając w ten sposób nie zawsze można uchronić się przed niebezpieczeństwem (Zeus może wpisać się w kod stron, do których mamy pełne zaufanie), jednak możesz zmniejszyć poziom ryzyka zagrożenia. 
 
5.Unikanie instalowania nieznanego i darmowego oprogramowania. 
 
6.Stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do otrzymywanych wiadomości pocztowych, telefonicznych oraz otwieranych stron www. Ignorowanie wiadomości, w których użytkownik może być proszony o przesłanie pliku systemowego, podanie hasła czy loginu do konta.
 
7.Unikanie logowania się do konta bankowego w kafejkach internetowych, szkołach, zakładach pracy oraz w innych miejscach gdzie znajdują się komputery, co do których nie można mieć pewności, że są bezpieczne.
 
8.Zabezpieczenie swojej sieci bezprzewodowej. Jeżeli nie możemy sami sobie z tym poradzić należy skorzystać z fachowej pomocy. Wyciąganie informacji w sieci LAN, nie jest kłopotem dla nastolatka, który zna się na komputerach a co dopiero dla prawdziwego cyberprzestępcy. 
 
9.Regularne czytanie na temat bezpieczeństwa w sieci, zabezpieczeń oraz zagrożeń. 
 
10.Należy rozsądnie posługiwać się pamięcią przenośną. Jest to drugi najczęstszy sposób zarażania naszych komputerów po pozyskiwaniu wirusów z sieci. Jeżeli kopiujemy coś od znajomych pamiętajmy, żeby przeskanować naszą pamięć zanim zgramy jej zawartość na dysk. Nie wszystkie programy antywirusowe skanują pamięć automatycznie po tym jak komputer ją wykryje. Jeżeli nasz program nie posiada takiej opcji należy zrobić to ręcznie.
 
Każdy użytkownik internetu powinien być świadom tego, że oprócz korzyści, które płyną z korzystania z niego mamy również wiele zagrożeń, które mogą zrujnować nam nasze życie. Dlatego traktujmy sieć z dystansem i pamiętajmy o tym że podstawą jest bezpieczeństwo. Nowoczesny przestępca to nie osoba, która w ręku trzyma łom czy przecinak do kłódek. Najwybitniejsi złodzieje i oszuści to osoby, które pozyskują miliony nie wychodząc z domu a narzędziem ich pracy jest komputer. Poprzez swoją działalność cyberprzestępcy pozyskują dziesiątki milionów złotych rocznie. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.