Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Opłaty adiacenckie nie dla wszystkich

  • Dodano: 2017-11-08 13:30, aktualizacja: 2017-12-04 11:58

Sprawa wygrana, dodatkowych opłat nie trzeba uiszczać, ale na tym sprawa się nie skończy. Ci, którzy już zapłacili, na zwrot raczej nie mają co liczyć.


Jak ustalili nasi koledzy z Nowin Zabrzańskich, którzy jako pierwsi opisali tę sprawę, miasto nie kwapi się do tego, by zwracać pieniądze tym, którzy postanowili uiścić opłaty adiacenckie. Za to osobom, które wygrały sądowa batalię, opłaty anulowano.


Opłata adiacencka to "podatek" nakładany przez samorządy w przypadku wzrostu wartości nieruchomości, jaka nastąpiła na skutek poprawy jakości infrastruktury. W Zabrzu obarczono nią mieszkańców wielu dzielnic, m.in. po podłączeniu budynków do nowej sieci wodno-kanalizacyjnej.


Ludzie z Osiedla Wyzwolenia – mieli do zapłaty po ok. 1000 zł – postanowili się od tej decyzji odwołać (zaskarżono ponad 70 decyzji), w SKO, a następnie Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Ten ostatni uchylił kilkanaście decyzji miasta, uzasadniając decyzję wadami technicznymi operatu szacunkowego.


Wiadomo już, że odwołują się także mieszkańcy innych dzielnic, m.in. Mikulczyc, którzy muszą zapłacić o wiele więcej (Wysokość opłat zależy od rozmiarów działek i zakresu prowadzonych prac.). Nie zgadzają się z wysokością opłat. Niezadowoleni są także ci, którzy już zapłacili, a nie musieli.


W najbliższym czasie możemy się więc spodziewać kolejnych spraw odwoławczych, choć nie wszystkie będą rozpatrywane na korzyść mieszkańców.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.