Wiadomości z Zabrza

Odwilż odkrywa nieprzyjemne niespodzianki na chodnikach i trawnikach

 • Dodano: 2017-02-23 11:15

Topniejący śnieg odkrywa psie niespodzianki. Przechodnie muszą uważać na chodnikach, trawnikach i w parkach. Interweniują mieszkańcy i zabrzańska straż miejska, ale niestety większość właścicieli czworonogów wciąż nie wywiązuje się ze swojego obowiązku. Problem nie do rozwiązania?


Zabrzańscy strażnicy miejscy tylko w sprawie nie sprzątania zanieczyszczeń po psach interweniowali w ubiegłym roku 66 razy. 26 spraw zakończyło się pouczeniami. Mandatami ukarano 9 właścicieli, którzy łącznie zapłacili mandaty w wysokości 970 zł.  Egzekwowanie prawa nie jest łatwe, gdyż właściciela trzeba złapać „na gorącym uczynku”.

W zeszłym roku wybieraliśmy dzielnice, gdzie wysyłaliśmy strażników przed godz. 6 rano, aby kontrolować jak wygląda poranne wyprowadzanie piesków i ujawniać ewentualne wykroczenia. Na pewno będziemy takie akcje robić także w tym roku - mówi Maciej Klimaszewski, kierownik Referatu Dzielnicowy Północ Straży Miejskiej w Zabrzu

Strażnikom w utrzymaniu porządku pomagają mieszkańcy. W 2016 roku strażnicy przyjęli od „czujnych sąsiadów” niemal 40 zgłoszeń o zaniedbaniach właścicieli czworonogów. Ci są też obserwowani przez kamery monitoringu miejskiego, jednak dotychczas tylko jeden mieszkaniec Zabrza został w ten sposób przyłapany na nie posprzątaniu po psie.

Dlatego aby nasze chodniki i trawniki były wolne od psich nieczystości potrzebna jest przede wszystkim odpowiedzialna postawa właścicieli czworonogów. Jak przyznają mieszkańcy Zabrza, jest z tym problem.

To jest straszne, ja się na wsi urodziłam i się tam z takim brudem nie spotkałam. A jest u nas tabliczka, żeby sprzątać po swoim psie, ale ja widzę z okna jak to wygląda, powinni ich surowiej karać. Ja już się staram nie denerwować, bo to próżny trud - mówiła pani Anna z Mikulczyc, którą spotkaliśmy nieopodal Areny Zabrze

Warto przypomnieć, że za psią kupę zostawioną na chodniku można zapłacić mandat w wysokości nawet 500 zł. Straż Miejska zapowiada, że intensywne działania nastawione na walkę z psim problemem rozpoczną w marcu i kwietniu.

Komentarze (7)    dodaj »

 • szymon

  Te statystyki to KATASTROFA,widać że z tej S.M nie ma dużego pożytku.Może miasto zamiast ich utrzymywać powinno te pieniądze podatników lepiej wydać,a lista takich spraw na które można by wydać te pieniądze jest długa,i nie będę tu pisać przykładów bo to nie miejsce na to.

 • Psiarz

  Jak mój pies narobi na chodnik to po nim sprzątam, tylko gdzie to wyrzucić? Jak na trawę to niech wróci do ziemi. Po strzyżonych trawnikach nie chodzę!

 • Siara

  Zaparkujesz samochód na klepisku 500zł, Kupy na trawce 0zł ... Dzień świra wiecznie żywy

 • Basia

  ja po swoich psach posprzątam ,a kto ma posprzątać po tych "bezdomnych psach" które rano o 6.są wypuszczane i hulaj dusza...ostatnio zadzwoniłam na straż miejską w Zabrzu i na TOZ to usłyszałam że[...] się sterylizuje,i co oni mają zrobić ręce opadają ...A G**** się zajmują.Może warto najpierw zająć się karami dla tych co niby mają psy ,ale myślą że piesek się musi wybiegać.

 • Kasia Kowalska

  Kupy po golebiach tez sprzatac i karac ...kupy po szczurach w parku Dubila sprzatac i karac najwięcej syfu i zarazy i smrodu rozrzucaja gołębie i szczury wielkosci kota..i kogo bedziecie łapać i karac ?????.a po kociskach które sraja gdzie popadnie to kto posprzata..???? Aha a gdzie wrzucać kupy po psach? Do śmierci przecież jest segregacja...i co? ci co pracuja przy odpadach to maja rece miec z gowien???Straz miejska niech się wezmie do roboty bo taka kupe to ziemia wciągnie a jest to logiczne ze po zimie jest ich więcej bo ziemia jest zamarznieta....ZENADA Z TYMI STARYMI MOCHERAMI I STRAZA OD SIEDMIU BOLESCI.....(chcialabym takiego widziec co w straży miejskiej pracuje i ze swoim psem wychodzi i po psie swoim sprzata ....hehe znam takich i nie sprzataja)...!!!

 • Hromani

  Ziemia wciągnie - ale chodnik nie - tylko nasze buty.

 • Hromani

  Dziewięciu ukaranych w ciągu roku na kwotę 960zł to chyba są jakieś jaja - szkoda pieniędzy na zakup butów dla strażników.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.