Wiadomości z Zabrza

Odcinkowy pomiar prędkości na DK88 w Zabrzu. Kiedy zostanie uruchomiony?

  • Dodano: 2023-12-07 13:15

Urządzenia zostały już zamontowane, ale wciąż nie podano terminu, w którym zostaną uruchomione. Mowa o kamerach odcinkowego pomiaru prędkości na DK88 w Zabrzu.

Odcinkowy pomiar prędkości w Zabrzu już wkrótce

O tym, że zabrzański odcinek DK88 zostanie objęty odcinkowym pomiarem prędkości, wiadomo już od dawna. Urządzenia zostały już zamontowane, a kierowcy wciąż zastanawiają się, kiedy zostaną włączone. O dokładny termin uruchomienia odcinkowego pomiaru prędkości w Zabrzu zapytaliśmy w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

– Termin uruchomienia urządzenia nie jest jeszcze znany i uzależniony jest od zakończenia prac związanych z zapewnieniem przyłącza energetycznego – poinformował nas Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Wygląda na to, że musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Warto wykorzystać ten czas, aby "przypomnieć" sobie jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na odcinku, który wkrótce zostanie objętym pomiarem, bo jak dobrze wiemy, nie wszyscy kierujący o nim pamiętają.

System odcinkowego pomiaru prędkości

Pierwsze zapowiedzi odcinkowego pomiaru prędkości na DK88 pojawiły się już kilka lat temu. Jest to jedna z łącznie 39 lokalizacji w całej Polsce, w których zaplanowano montaż urządzeń Unicam VELOCITY3. Jak informowało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, urządzenia te mogą rejestrować naruszenia kierowców na kilku pasach ruchu, niezależnie od tego, którym pasem się poruszają. Urządzenia są dostosowane do pracy w trudnych warunkach oraz umożliwiają identyfikacje zarówno pojazdu, jak i wizerunek sprawcy.

Urządzenia mierzą średnią prędkość pojazdów, która obliczana jest na podstawie pomiaru czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy.

Lokalizacje urządzeń zostały wybrane na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w kraju. Kontrolą objęte zostanie ok. 200 km nowych odcinków dróg w 13 województwach, a w tym odcinki m.in. autostrad A1, A2 i A4, dróg ekspresowych S7, S11 i S14 oraz 14 dróg wojewódzkich, 3 powiatowe i 1 droga gminna.

– Kluczową zaletą tego rozwiązania jest możliwość wpływania na zachowania kierujących na dłuższym odcinku drogi, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych fotoradarów. Z doświadczeń CANARD wynika, że w miejscach objętych nadzorem z wykorzystaniem OPP, liczba zdarzeń drogowych spada, a ruch się uspokaja – informowało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym należące do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Po montażu urządzeń we wszystkich planowanych lokalizacjach CANARD będzie dysponował 73 tego rodzaju urządzeniami, a z ich wykorzystaniem kontrolowanych będzie ok. 400 km dróg w Polsce. 

Odcinkowy pomiar prędkości - nowe lokalizacje w województwie śląskim

Poza DK88 w Zabrzu wytypowano jeszcze kilka inna innych miejsc w województwie śląskim, w których zamontowane zostaną urządzenia rejestrujące średnią prędkość na określonym odcinku drogi. Są to:

  • Katowice - Braci Reńców 28,
  • Jankowice/Świerklany - Jankowice (Nowa) - Świerklany (Plebiscytowa),
  • Gliwice - Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego (DK88).

Komentarze (2)    dodaj »

  • MILO

    Działą juz ? Chyba się dzisiaj zapomnialem

  • Kris

    Jeszcze nie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również