Wiadomości z Zabrza

Nowa jadłodzielnia u zabrzańskich kamilianów 

  • Dodano: 2021-11-29 11:00

Pomaganie głodnym, wymagającym wsparcia staje się w Zabrzu coraz prostsze. Po jadłodzielni, działającej od 2 lat w parafii pw. św. Anny, ruszyła druga, w parafii pw. św. Kamila.

W Zabrzu ruszyła druga jadłodzielnia

Wystarczy z domowej lodówki przewieźć nadmiar świeżej żywności do dwóch ogólnodostępnych, ustawionych przez Stowarzyszanie Nowe Zabrze i cieszyć się ze spełnienia dobrego uczynku. 

Jadłodzielnie funkcjonują w wielu polskich miastach. Ich zawartość przeznaczona jest dla osób bezdomnych, na granicy ubóstwa. Poza oczywistym – dobroczynnym wymiarem – zachęcają do niemarnowania żywności, ucząc proekologicznych postaw. Zysk z ich istnienia jest niebagatelny. 

Jesteśmy wdzięczni ojcom kamilianom oraz Radzie Parafialnej za wsparcie naszych działań, zmierzających do poprawy bytu części zabrzan oraz stworzenia mieszkańcom kolejnej okazji do okazania empatii, materialnego wsparcia potrzebującym. Po 2 latach prowadzenia jadłodzielni w parafii pw. św. Anny wiemy, że tych drugich jest wielu. Nie raz, nie dwa stojąca tam lodówka zapełniała się od góry do dołu produktami przywiezionymi prosto ze sklepów. I to jest piękne, i to napędza nas do działania – mówi Agnieszka Rupniewska, przewodnicząca Stowarzyszenia Nowe Zabrze. 


W Zabrzu w kryzysie bezdomności jest około 130 osób. Jadłodzienie działają przy ulicy 3 Maja 18 ( parafia pw. św. Anny) i od niedawna przy ulicy Dubiela 10 ( parafia św. Kamila).     

Nowa jadłodzielnia u zabrzańskich kamilianów 

Komentarze (3)    dodaj »

  • Głodna

    Przy parafia św Anny zamknięta od 2 dni jadlodzielnia czy to wszystko jest pod publikę robione? Na pozór! Bo chciałam iść po coś na obiad i klamkę pocalowalam

  • Głodna

    Jadlodzielnia zamknięte drzwi były wczoraj dzisiaj drugi dzień, chciałam skorzystać z pomocy a to najwidoczniej pod publikę zrobiona jak wszystko w Zabrzu na pozór . Byle by się nazarly grube świnie na stołkach i jeszcze biednemu zabrały bo im mało chytrych świń nie brakuje w korycie,a temu co potrzebuje każą z chasikow jeść śmierdzące jedzenie. Wstyd dla tej cholty i naszego kraju,chic oni nie wiedzą co to bo wogle uczucc nie mają! Dziady! Cholota nic więcej.

  • Ja

    Akurat nazwa "Jadłodzielnia" pochodzi od ruchu Foodsharing który powstał w NIemczech i ich "oczywistym zamiarem" jest właśnie niemarnowanie. Wolontariuszom i założycielom jest obojętne czy skorzysta osoba zamożna, czy "na granicy ubóstwa", bo nie stygmatyzują. Szkoda, że nazwa jest wykorzystywana w innych celach i przez to osoby którym na sercu leży niemarnowanie, ale nie są biedne , po prostu wstydzą się skorzystać przez artykuły takie jak ten..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.