Wiadomości z Zabrza

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego dla Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

  • Dodano: 2019-05-21 14:00

21 maja Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły zwycięzców Nagrody Dziedzictwa Europejskiego/ Nagrody Europa Nostra – najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. W tym roku nagrodą uhonorowano 25 laureatów z 16 państw. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazł się jeden, wyjątkowy obiekt z Polski – Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu.

Sztolnia Królowa Luiza znalazła się w prestiżowym gronie laureatów tej nagrody

Co więcej Sztolnia jest w tym roku jedynym obiektem z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Europie i jednym z trzech w Polsce, które dostąpiły tego zaszczytu w całej historii nagród. Tym samym Sztolnia znalazła się w gronie tak znanych miejsc jak Trafalgar Square, Royal Albert Hall z Londynu czy Narodowe Obserwatorium w Atenach.

W dzisiejszej konferencji, która odbyła się w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu udział wzięli m.in.: wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

- Nagroda Europa Nostra 2019 to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie europejskiego dziedzictwa kulturowego komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Jest to potwierdzenie, że obrany przez nas kierunek przynosi efekty. Zabrzańskie obiekty dziedzictwa poprzemysłowego są znane i cenione przez turystów oraz ekspertów!

Sztolnia Królowa Luiza jest żywą ilustracją zmian jakie zachodziły w europejskim przemyśle ostatnich 200 lat

Sztolnia Królowa Luiza (będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) to największy kompleks turystyczny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. To wyjątkowy zespół zabytków, obrazujący rozwój technik górniczych i przemysłu wydobywczego, powiązania z innymi gałęziami przemysłu i jego wpływ na kształtowanie się regionu. To doskonała ilustracja i reprezentatywny przykład zmian, jakie zachodziły w europejskim przemyśle na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Najcenniejszymi elementami kompleksu, oraz tym, co go wyróżnia w skali całej Europy, są podziemne wyrobiska – dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej o łącznej długości przekraczającej 5 km. Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować, zakonserwować i adaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 180-tysięcznego miasta.

Rewitalizacja i udostępnienie odwiedzającym Kompleksu Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych oraz konserwatorskich, rozpoczętych w 2009 roku. Przedsięwzięcie rewitalizacji Sztolni okazało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrza, a wraz z nim Miasto Zabrze i Województwo Śląskie.

Projekt został sfinansowany m.in. ze środków Unii Europejskiej oraz krajowych. Jego łączna wartość wyniosła niemal 40 mln euro.

- Nagroda Dziedzictwa Europejskiego, zwana europejskim Oscarem dziedzictwa kulturowego, jest ogromnym wyróżnieniem dla wyjątkowego obiektu, jakim jest z pewnością Kompleks Sztolnia Luiza w Zabrzu, a także dla nakładu pracy, jaki włożono w jego udostępnienie odwiedzającym – stwierdza Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

O Nagrodzie Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra

Nagrody Dziedzictwa Kulturowego/ Nagrody Europa Nostra zostały ustanowione przez Komisję Europejską w 2002 roku i od tamtego czasu są przyznawane przez sieć Europa Nostra. Celem nagród jest wyróżnianie i promowanie najlepszych praktyk związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, badaniami, zarządzaniem, wolontariatem, edukacją i komunikacją. W ten sposób przyczyniają się one do większego publicznego uznania dziedzictwa kulturowego jako strategicznego zasobu europejskiej gospodarki i społeczeństwa. Nagrody są finansowane przez program Kreatywna Europa realizowany przez Unię Europejską.

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego dla Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu


Źródło: Redakcja / UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również