Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Miasto wzięło pożyczkę. Na co?

  • Dodano: 2017-11-18 15:00, aktualizacja: 2017-11-18 17:27

Od kilku dni wśród mieszkańców znowu wrze. Wiadomość o podjęciu decyzji w sprawie zaciągnięcia kredytu nie spodobała się zabrzanom. Zadłużenie miasta sięgnie niebawem pół miliarda. Czy to się opłaci?

Jeśli wierzyć w zapewnienia miasta, tak. I nie pomogą obawy i wyrazy sprzeciwu, jakie płyną z sieci. Nie pomoże tłumaczenie, że wiele miast bierze kredyty z EBI (m.in. Chorzów, Katowice i Rybnik), ani nawet działania radnych, którzy nie zgadzają się z tym krokiem.

Pożyczki w wysokości 330 milionów złotych udzielił Europejski Bank Inwestycyjny w Luksemburgu. Za wzięciem kredytu zagłosowało 12 radnych, przeciwnych było 11 osób. Pieniądze dotrą do nas w kilku transzach w ciągu najbliższych lat. Spłacać je będziemy - teoretycznie - aż do 2046 roku.

Na co mają być przeznaczone? Między innymi na budowę dróg, uzbrojenie nowych terenów pod osiedla mieszkaniowe, rewitalizację miasta części, ekologię. Na łamach strony zabrzańskiego magistratu pojawił się niedawno artykuł ws. kolejnego programu rozwojowego. Czytamy w nim, że:

Mamy obecnie kolejną ogromną szansę zrealizowania wielu oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji przy wykorzystaniu funduszy unijnych z perspektywy na lata 2014-2020 oraz finansom z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – instytucji krajów członkowskich Unii Europejskiej powołanej do rozwoju miast i regionów.

Dlatego możemy przystąpić m.in. do remontu ulicy Piłsudskiego, budowy drogi łączącej strefę ekonomiczną z autostradą A1 czy uzbrojenia terenów osiedla mieszkaniowego Słoneczna Dolina, gdzie powstaje nowa dzielnica. Możliwe będzie również przeprowadzenie takich inwestycji jak udostępnienie Domu Muzyki i Tańca dla osób niepełnosprawnych oraz powiększenie widowni Teatru Nowego. Podejmiemy program rewitalizacji Osiedla Zandka oraz projekty proekologiczne pozwalające na ochronę powietrza. Dzięki realizacji tych oraz wielu innych oczekiwanych społecznie działań zapewnimy Zabrzu dalszy rozwój pozwalający poprawić jakość życia mieszkańców i atrakcyjność inwestycyjną miasta.


Na co “konkretnie” przeznaczone będą środki, pokazuje treść Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Zabrze na lata 2017-2046.

Warto jednak wspomnieć, że prócz wyżej wymienionych, środki te pozwolą pokryć prawdopodobnie także część wcześniejszego zadłużenia, oraz wybudować Centrum Przesiadkowe i kontynuować modernizację stadionu. Czy i te działanie będą realizowane? Czas pokaże, jednak po licznych zapowiedziach, możemy się spodziewać takiego kroku.

Więcej na temat Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Zabrze na lata 2017-2046 przeczytacie u nas już niedługo. Jako zabrze.com.pl będziemy się uważnie przyglądać działaniom magistratu, informować o nowych inwestycjach, a także… nieprawidłowościach. Mieszkańcy muszą wiedzieć czy to, co dzieje się w mieście, okaże się dla nich korzystne, czy też działania włodarzy przysporzą im głównie problemów.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Antek

    Dla kogo te nowe osiedla mieszkaniowe skoro ludność Zabrza ma zmniejszyć się o 51%??? I kto będzie potem spłacał długi? Wiadomo - mieszkańcy. Zbiorowa odpowiedzialność za złe decyzje kilkunastu osób ?Może wreszcie wdrożyć odpowiedzialność decydentów?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.