Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Metropolia - duży krok do przodu

  • Dodano: 2016-09-29 11:15, aktualizacja: 2016-10-09 10:36

Rząd wywiązał się z obietnic i 27 września przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Realne staje się utworzenie Metropolii Silesia w lipcu 2017 roku i rozpoczęcie działalności 1 stycznia 2018 roku.

Wbrew obawom o opóźnienie finansowania, związek metropolitalny może liczyć na pełne 5 proc. udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze związku, począwszy od 2018 roku.

Związek metropolitalny w województwie śląskim będzie powołany przez Radę Ministrów. W jego skład wejdą gminy położone w tym województwie zamieszkane łącznie przez ponad 2 mln osób. Dzięki temu, najważniejsze dla mieszkańców usługi, takie jak transport, rozwój i promocja obszaru, będą zarządzane przez jeden podmiot, który będzie brał pod uwagę potrzeby całej metropolii. Związek da możliwość wspólnego kształtowania ładu przestrzennego oraz prac nad wspólną komunikacją.

- Na taką ustawę czekamy od 26 lat. To historyczny dzień dla Śląska ­- ocenił wiceminister sprawiedliwości i poseł z województwa śląskiego, Michał Wójcik. - Ogromne podziękowania należą się pani premier Beacie Szydło i panu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi. Bardzo się cieszę ze stałego finansowania związku, to ok. 250 mln zł rocznie z budżetu państwa. W proces tworzenia zapisów projektu ustawy zaangażowany był bardzo mocno wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przedstawiał znaczenie ustawy dla województwa na wtorkowym posiedzeniu rządu - dopowiedział wiceminister.

Związek będzie mógł płynnie przejąć mienie oraz zadania na podstawie dobrowolnych porozumień z samorządami, tak, aby zagwarantować ciągłość ich realizacji. Zostanie również zachowana trwałość projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej.

- Pragnę zapewnić, że – jako samorządy – dysponujemy niezbędnym potencjałem, wolą i determinacją, by wesprzeć stworzenie związku pozwalającego na realizację funkcji społecznych i gospodarczych przypisanych obszarom metropolitalnym – mówi przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka ­ Szulik. – Dziękujemy za zaufanie Pani Premier i całemu rządowi, a także wszystkim zaangażowanym osobom, w tym wielkiemu zwolennikowi Metropolii – Arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi. To duży krok do przodu. Liczymy na szybkie zakończenie procesu legislacyjnego. Wprowadzenie specjalnych rozwiązań dla Śląska jest konieczne i korzystne nie tylko dla naszego regionu, ale i całego kraju - dodaje prezydent Zabrza.

- Ustawa lada dzień trafi do Sejmu. Do końca roku powinna być uchwalona i podpisana przez prezydenta - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który brał udział w posiedzeniu rządu - Do marca rząd będzie miał czas na wydanie rozporządzeń. W trakcie kolejnych trzech miesięcy samorządy będą musiały dopilnować swoich formalności, takich jak konsultacje społeczne - dopowiada wojewoda.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.