Wiadomości z Zabrza

Matury 2021 już ruszyły. Kiedy następny egzamin?

  • Dodano: 2021-05-04 12:00

Maturzyści w całej Polsce rozpoczęli swój egzamin dojrzałości. 4 maja zdawali egzamin z języka polskiego, a w następnych dniach zmierzą się z matematyką i językiem obcym. To już drugi rocznik zdający matury w czasie pandemii.

W Zabrzu do egzaminu dojrzałości podeszło 1053 absolwentów liceów i technikum. Prezydent Zabrza za pomocą mediów społecznościowych przesyła życzenia dla tegorocznych maturzystów: 

- Drodzy Maturzyści! Przystępujecie do egzaminu dojrzałości, do którego przygotowywaliście się w niełatwym czasie pandemii. Wierzę, że pomimo nauki zdalnej, dzięki własnemu zaangażowaniu oraz wsparciu Waszych nauczycieli i rodziców, jesteście w stanie skutecznie podjąć to wyzwanie. Trzymam za Was kciuki i życzę połamania pióra. Powodzenia! - przekazuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Zmiany na maturze 2021

Egzamin dojrzałości w czasie pandemii wygląda nieco inaczej niż w poprzednich latach. Na maturze w 2021 roku obowiązkowe jest podejście do trzech pisemnych egzaminów, natomiast egzaminy ustne są tylko dla chętnych, którzy np. aplikują na zagraniczną uczelnię.

Matura w 2021 roku będzie składać się z trzech pisemnych egzaminów. Będzie to język polski, matematyka i język obcy nowożytny. W odróżnieniu od lat poprzednich, nie jest wymagane podchodzenie do egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Chętni mogą podejść do maksymalnie 6 dodatkowych egzaminów z przedmiotów nieobowiązkowych.

Nie zmieniają się pozostałe zasady. Wciąż trzeba uzyskać 30% punktów lub więcej, aby zaliczyć egzaminy z przedmiotów obowiązkowych. Zaliczenie wszystkich obowiązkowych przedmiotów gwarantuje uzyskanie świadectwa dojrzałości. Wybrane przedmioty dodatkowe nie mają wpływu na uzyskanie świadectwa.

Przedmioty obowiązkowe na maturze 2021

Język polski – 4 maja, godz. 9:00

Na napisanie egzaminu z języka polskiego maturzyści mieli 170 minut. Do zdobycia było maksymalnie 70 punktów, z czego z czego 20 za czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, natomiast 50 punktów za wypracowanie. Maturzyści mieli do wyboru dwie rozprawki i interpretację tekstu poetyckiego.

Matematyka – 5 maja, godz. 9:00

Egzamin z matematyki będzie trwał 170 minut. W tym roku nastąpiły pewne zmiany, w wyniku których ograniczono niektóre wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania dotyczące ostrosłupów. 

Za cały egzamin będzie można zdobyć 45 punktów, a nie jak w latach poprzednich – 50, w czym zadania zamknięte to maksymalnie 28, a zadania otwarte 17 punktów.

Język obcy nowożytny

Egzamin z języka obcego będzie trwał 120 minut. Języki do wyboru to język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Do zdobycia będzie maksymalnie 50 punktów, z czego aż 40 za zadania zamknięte, a 10 za otwarte. Egzamin będzie sprawdzał umiejętności maturzystów z zakresu rozumienia ze słuchu, czytania, doboru środków stylistycznych i wypowiedzi pisemnej.

W kolejnych dniach będą odbywać się egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

Wyniki egzaminu maturalnego

Wyników egzaminu maturalnego będzie można spodziewać się 5 lipca, natomiast wyników egzaminu poprawkowego 10 września.

Tegorocznych maturzystów czeka wiele zmian spowodowanych pandemią COVID-19, obostrzeniami i reżimem sanitarnym. Maturzyści będą musieli, między innymi, mieć założone maseczki, aż do czasu kiedy zajmą swoje miejsca w sali. Konieczne będzie utrzymywanie dystansu społecznego przed, w trakcie i po egzaminie, oraz dezynfekcja rąk, a zwłaszcza przed użyciem przedmiotu ogólnodostępnego, np. słownika podczas egzaminu.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również