Wiadomości z Zabrza

Matura 2021. Sprawdź co się zmieniło!

  • Dodano: 2021-02-25 14:15, aktualizacja: 2021-05-04 10:19

Egzamin dojrzałości w czasie pandemii będzie wyglądał nieco inaczej niż w poprzednich latach. Na maturze w 2021 roku obowiązkowe będą tylko trzy pisemne egzaminy, natomiast do egzaminów ustnych będą mogli podejść chętni. 

Zmiany na maturze 2021

W 2020 roku ze względu na pandemię zaszła spora zmiana dotycząca matur, w związku z którą maturzyści nie musieli podchodzić do ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego. Podobnie jak w roku poprzednim, w 2021 roku obowiązkowe będą jedynie egzaminy pisemne. Do egzaminów ustnych będą natomiast mogli podejść chętni, którzy np. aplikują na zagraniczną uczelnię.

Matura w 2021 roku będzie składać się z trzech pisemnych egzaminów. Będzie to język polski, matematyka i język obcy nowożytny. W odróżnieniu od lat poprzednich nie jest wymagane podchodzenie do egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Chętni mogą podejść do maksymalnie 6 dodatkowych egzaminów z przedmiotów nieobowiązkowych.

Nie zmieniają się pozostałe zasady. Wciąż trzeba uzyskać 30% punktów lub więcej, aby zaliczyć egzaminy z przedmiotów obowiązkowych. Zaliczenie wszystkich obowiązkowych przedmiotów gwarantuje uzyskanie świadectwa dojrzałości. Wybrane przedmioty dodatkowe nie mają wpływu na uzyskanie świadectwa.

Termin matury w 2021 roku

  • Egzamin maturalny odbędzie się w dniach od 4 do 20 maja, natomiast termin dodatkowy to 1-16 czerwca.
  • Próbna matura w 2021 roku odbędzie się w dniach 3-16 marca. Będzie to okazja do sprawdzenia umiejętności i wiedzy maturzystów oraz zapoznania ich z formularzem egzaminacyjnym.
  • Egzamin poprawkowy przeprowadzony zostanie 24 sierpnia.

Przedmioty obowiązkowe na maturze 2021

Język polski

Na napisanie egzaminu z języka polskiego maturzyści będą mieli 170 minut. Do zdobycia będzie maksymalnie 70 punktów, z czego 20 za czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, natomiast 50 punktów za wypracowanie. Maturzyści będą mieć do wyboru dwie rozprawki i interpretację tekstu poetyckiego.

Matematyka

Egzamin z matematyki będzie trwał 170 minut. W tym roku nastąpiły pewne zmiany, w wyniku których ograniczono niektóre wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania dotyczące ostrosłupów. 

Za cały egzamin będzie można zdobyć 45 punktów, a nie jak w latach poprzednich – 50, w czym zadania zamknięte to maksymalnie 28, a zadania otwarte 17 punktów.

Język obcy nowożytny

Egzamin z języka obcego będzie trwał 120 minut. Języki do wyboru to język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Do zdobycia będzie maksymalnie 50 punktów, z czego aż 40 za zadania zamknięte, a 10 za otwarte. Egzamin będzie sprawdzał umiejętności maturzystów z zakresu rozumienia ze słuchu, czytania, doboru środków stylistycznych i wypowiedzi pisemnej.

Wyniki egzaminu maturalnego

Wyników egzaminu maturalnego będzie można spodziewać się 5 lipca, natomiast dla osób którym nie udało się uzyskać minimum 30% ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i podchodziły do egzaminu w terminie poprawkowym będzie to 10 września


Źródło: Wioletta Baborska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również