Wiadomości z Zabrza

Kopalnia Guido zatrudni nawet 30 osób. Trwa nabór na przewodników

  • Dodano: 2017-01-19 16:30, aktualizacja: 2017-06-06 10:56

Jeszcze do 29 stycznia można wziąć udział w naborze na przewodników po Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Prace może znaleźć nawet 30 osób.

Kto może zostać przewodnikiem? Emerytowany górnik, absolwent geologii lub… miłośnik historii górnośląskiego przemysłu. Lista jest otwarta. Ważne są nie tylko dobra dykcja i kultura osobista, ale przede wszystkim znajomość języków obcych - szczególnie języka angielskiego. Mile widziani są zarówno emerytowani górnicy, jak i studenci na kierunkach z zakresu górnictwa, geologii, historii, turystyki.  Premiowane będzie także doświadczenie w pracy przewodnika, oraz w pracy z dziećmi, młodzieżą lub osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

- Nie ma tak naprawdę profilu idealnego kandydata. Osoby, które pracowały kiedyś na kopalni, świetnie sprawdzają się w roli sztygarów, którzy towarzyszą gościom podczas prawdziwej szychty, są też osoby młode, które mają predyspozycje językowe i doskonale radzą sobie z dziećmi. Współpracują z nami przewodnicy górscy a także… emerytowany policjant. Specjalizujemy przewodników w zależności od ich predyspozycji – mówi Andrzej Mitek, rzecznik zabytkowej kopalni.

Osoby zaproszone do współpracy wezmą udział w intensywnym szkoleniu, najpierw na Przewodnika po Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Te odbędzie się w lutym i marcu. W ramach części teoretycznej słuchacze poznają m. in historię śląskiego przemysłu i zabytkowej kopalni oraz zasady funkcjonowania Muzeum Górnictwa Węglowego. Przejdą też m. in.  kurs pierwszej pomocy.

W ramach części praktycznej będą uczestnikami wycieczek prowadzonych przed doświadczonych przewodników. Kurs zostanie zakończony egzaminem, którego zdanie skutkuje uzyskaniem 3-letniej licencji  Przewodnika po Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido (ten kurs jest odpłatny – 300zł). Dopiero ta licencja pozwoli na przystąpienie do drugiego szkolenia, tym razem przygotowującego do oprowadzania po Sztolni Królowa Luiza.

Na jakich zasadach pracują przewodnicy? Kopalnia oferuje umowę zlecenie – dlatego to też propozycja dla osób dyspozycyjnych i gotowych do pracy w różnych terminach. W ogłoszeniu nie wspomina się o wynagrodzeniu, Kopalnia zapewnia jednak, że będzie ono „adekwatne do kwalifikacji, zaangażowania i poświęconego czasu”. A przewodnicy będą mieć naprawdę sporo pracy. Dni weekendowe przyciągają na obiekt nawet 40 wycieczek dziennie.

Co jeszcze oferuje zabytkowa kopalnia? Przewodnicy będą mogli nauczyć się obsługi np. kombajnu górniczego oraz będą zapraszani do udziału w imprezach organizowanych w podziemiach.Jak zdradza rzecznik zabytkowej kopalni, do tej pory dokumenty aplikacyjne złożyło ponad 100 chętnych.

-To głównie osoby z Zabrza i okolic, ale także m. in z Czerwionki-Leszczyny, zarówno byli górnicy jak i nauczyciele, także doświadczeni przewodnicy. Każdy może się zgłosić – zachęca Mitek.


Źródło: Weronika Grychtoł

Komentarze (1)    dodaj »

  • jasmin

    Znałam kiedyś (podczas studiów) dwie osoby, które był przewodnikami w Guido i bardzo sobie chwaliły tę pracę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.