Wiadomości z Zabrza

Kolejna rozbudowa ŚCCS! Budynek A+ doczeka się połączenia z częściami B i C

  • Dodano: 2022-05-24 12:45, aktualizacja: 2022-05-25 07:13

Dziś (24 maja) o godzinie 13:30 w auli im. prof. Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu zostanie podpisana umowa w sprawie dofinansowania budowy połączenia nowopowstałego budynku A+ z częściami B i C.

Dofinansowanie dla Śląskiego Centrum Chorób Serca

Umowa na kwotę 12 mln zł dofinansowania z budżetu Województwa Śląskiego zostanie podpisana przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i p.o. dyrektora ŚCCS prof. Piotra Przybyłowskiego. Umowa dotyczy dofinansowania zadania pn. "Budowa i wyposażenie nowego budynku Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ramach projektu pn.: Powstanie Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Zbigniewa Religi".

Śląskie Centrum Chorób Serca będzie jednolitym obiektem szpitalnym

Nowopowstały budynek A+ (który zastąpił wcześniejszą część A) zostanie połączony z istniejącymi już budynkami B i C, dzięki czemu Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu stanie się jednolitym obiektem szpitalnym.

– Cały proces diagnostyczno-decyzyjny będzie się odbywał w obrębie interdyscyplinarnego zespołu lekarskiego, zlokalizowanego w spójnym kompleksie szpitalnym, co podniesie komfort chorego i jego poczucie bezpieczeństwa. Zapewni ciągłość leczenia od opieki ambulatoryjnej, poprzez diagnostykę, terapię aż po leczenie wysokospecjalistyczne i rehabilitację. Inwestycja wpisuje się w Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowia Województwa Śląskiego 2030, stanowiąc jej fundament, jakim jest rozwój profilaktyki zdrowotnej, wczesna prewencja chorób środowiskowych serca, płuc i chorób cywilizacyjnych, diagnostyka i medycyna naprawcza – przekazuje Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu działa już od 1984 roku!

ŚCCS jest wiodącym w Polsce, nowoczesnym, wysokospecjalistycznym ośrodkiem kliniczno-naukowo-szkoleniowym, realizującym zadania w zakresie nowoczesnej diagnostyki i terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego dla dorosłych i dzieci, badań klinicznych podstawowych i wdrożeniowych oraz przed- i podyplomowego szkolenia studentów i lekarzy.

W latach 1984-2011 ośrodek ŚCCS mieścił się w niewielkim budynku (Pawilon A). Dopiero w 2011 roku otwarto nowy budynek - Pawilon B, w którym rozpoczęły swoją działalność oddziały niewydolności serca, małoinwazyjnej kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej i endowaskularnej, z bardzo nowoczesnym blokiem operacyjnym posiadającym salę hybrydową oraz oddziałem kardiologii i angiologii z Zespołem Pracowni Hemodynamicznych i Elektrofizjologicznych.

W roku 2012, z pozyskanych środków Unii Europejskiej uruchomiona została ważna dla chorych w kraju i regionie inwestycja związana z dalszą rozbudową Śląskiego Centrum o ogólnopolski ośrodek transplantacji płuc, w tym dla chorych z mukowiscydozą, oraz nowoczesne oddziały diagnostyki obrazowej w chorobach serca, płuc i naczyń u dorosłych i dzieci, dzięki czemu po trzech latach, roku 2015, otworzony został Pawilon C.

Od 2018 roku Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu realizuje projekt pn.: Powstanie Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Zbigniewa Religi finansowany ze środków budżetu państwa w kwocie 85 mln zł oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w kwocie ponad 26 mln zł. Obecne zadanie stanowi końcową fazę realizacji wieloletniego programu, którego całkowita wartość w latach 2018-2021 wyniosła ponad 111 mln zł.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.