Wiadomości z Zabrza

Kiedy przejedziemy z Zabrza do Sośnicy? Nowy termin zakończenia przebudowy wiaduktu

 • Dodano: 2023-12-01 12:00

Przebudowa wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ul. Roosevelta (wiadukt łączący Zabrze z Sośnicą)  miała zakończyć się do końca listopada br. Okazuje się, że prace potrwają dłużej. Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu rozwiewa wątpliwości i spekulacje mieszkańców.

Przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Roosevelta

Na początku listopada 2021 roku rozpoczęła się przebudowa wiaduktu nad torami PKP w ciągu ul. Roosevelta. Zgodnie z projektem, na miejscu starego wiaduktu powstanie nowy, o konstrukcji prefabrykowanej. Odtworzony zostanie nasyp, nawierzchnia drogowa oraz ciągi pieszo-rowerowe. Według wstępnych ustaleń wiadukt miał być gotowy już w drugiej połowie 2022 roku, jednak ze względu na kolizję starych fundamentów przyczółków wiaduktu z torami, którą stwierdzono dopiero podczas prac rozbiórkowych w styczniu 2022 roku, prace na wiele miesięcy zostały wstrzymane i trzeba było opracować nową dokumentację techniczną. Prace ponownie ruszyły we wrześniu zeszłego roku. Według przekazywanych informacji wiadukt miał być gotowy do końca listopada br.

Okazuje się, że w piątek 24 listopada wykonawca przebudowy zawnioskował o przedłużenie terminu na zakończenie prac. Swój wniosek uzasadnił wystąpieniem przeszkód wpływających na realizację inwestycji. Jak zauważa Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu, do tego dnia wykonawca nie zgłaszał potrzeby przesunięcia terminu, który zawarty był w umowie.

– Złożony przez Wykonawcę wniosek jest aktualnie analizowany przez nadzór inwestorski, który po zakończeniu analizy zdecyduje o tym, czy wniosek jest zasadny i o ile zostanie przedłużony termin realizacji robót – przekazuje Miejski Zarząd Dróg w mediach społecznościowych.

W ocenie nadzoru budowlanego możliwy termin oddania obiektu do użytku to styczeń 2024 roku. Pod uwagę brane były technologie niezbędnych robót oraz warunki pogodowe. Termin nadal może ulec zmianie.

– Bardzo prosimy, żeby nie traktować tej informacji jako „zapewnienia”, ponieważ w inwestycjach często bywa tak, że terminy się zmieniają. Z różnych powodów. Dlatego też, MZD nie zapewnia, tylko informuje o stanie faktycznym prowadzonych inwestycji. I będziemy to robić nadal – tłumaczy MDZ.

Na jakim etapie są prace?

Aktualnie przebudowa wiaduktu jest zakończona w 95%. Wykonane zostały podpory, ustrój nośny, dylatacje modułowe oraz izolacja ustroju nośnego. Obecnie realizowane są roboty związane z kapami chodnikowymi i wymianą barier drogowych.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Mieszkaniec Zabrza

  ta niby firma budowlana powinna "pójść z torbami" są kary umowne za niedotrzymanie terminu, no można się pomylić o miesiąc dwa ale to już ponad rok dwa razy tyle co w umowie. Niech żyją partacze.

 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  Jak to u nas w Zabrzu " langsam " i byle do wiosny.

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2023-12-04 11:29
  • odpowiedz
 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  Czyli nic nowego w temacie remontów

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2023-12-03 09:37
  • odpowiedz
 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  Jeszcze w październiku i listopadzie jeździłem koło wiaduktu rowerem. Jakoś nie zauważyłem tam szczególnego ruchu roboczego.Dwóch-trzech robotników i tyle , to nie ma czemu się dziwić że nie wyrobili.

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2023-12-02 16:17
  • odpowiedz
 • Użytkownik Roosevelta

  Dobrze że ta firma nie buduje autostrad - mielibyśmy może do tej pory ze cztery wiadukty - na tysiąc kilometrów. To są kpiny z mieszkańców i użytkowników dróg. Stracone paliwo na objazdy przewyższa niebotycznie wartość inwestycji. EKOLOGIA do potęgi.A miasto zapewne sobie samo zapłaci kary już uwzględnione w kosztorysie. Nic nie jest z niczego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również