Wiadomości z Zabrza

Już niedługo Noc Muzeów. Sprawdź gdzie możesz iść w Zabrzu

  • Dodano: 2021-05-12 08:00, aktualizacja: 2021-05-12 10:56

Już w najbliższą sobotę, 15 maja, w całym kraju odbędą się wydarzenia organizowane w ramach Nocy Muzeów. W całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów. Z powodu pandemii wiele wydarzeń odbędzie się przede wszystkim online. Na jakie atrakcje możemy w tym dniu liczyć w Zabrzu?

Ciekawą propozycję przygotowało DB Cargo Polska – podczas Nocy Muzeów, stojący na placu przy siedzibie firmy stalowy kolos ukaże swoje dawne oblicze. W kłębach pary, światła parowozu rozjaśnią mrok, a mieszkańcy Zabrza usłyszą stukot, turkot i świst zdyszanej lokomotywy. Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa zostanie uruchomiona podczas tej nocy cztery razy – o godz. 21.00, 22.00, 23.00 oraz 24.00.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945. Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nieprzekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.

Noc z Muzeum Górnictwa Węglowego

15 maja na specjalne zwiedzanie zaprasza również Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zachęca do odwiedzenia zarówno kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza.

W Kopalni Guido, w ramach Nocy w Muzeum, wybrać będzie się można do tamy wodnej na Poziomie 320. Zwiedzający zjadą autentyczną szolą górniczą aż 320 metrów pod ziemię, gdzie poznać będą mogli specyfikę pracy ściany wydobywczej i zagrożenia, z którymi spotykają się górnicy na dole. Co więcej – górnicza kolejka podwieszana zawiezie ich w miejsce nigdy nieodwiedzane przez turystów – chodnik na poziomie 320 w Kopalni Guido. Tutaj poznać będzie można metody wykrywania zagrożenia gazowego, walki z żywiołem ognia, a także co robić aby uchronić się przed wybuchem metanu i pyłu węglowego. Ci, którzy zdecydują się na taką wycieczkę, dowiedzą się czym zajmowała się Kopalnia Doświadczalna o nazwie M-300, a także zobaczą specjalną konstrukcję chroniącą przed żywiołem wody.

W Sztolni Królowa Luiza MGW zaprasza do zwiedzania Trasy Wodnej – jednej z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce i jednocześnie najdłuższej tego typu podziemnych tras w górnictwie węglowym. Przewodnicy opowiedzą o ludziach, dawnych czasach, miejscach i latach, w których Sztolnia powstała, działała i się zmieniała.

Pokażą, jak, gdzie i czym pracowali górnicy oraz jakie ryzyko i wysiłek trzeba było podjąć codziennie, aby wydobyć czarne złoto. Zwiedzając podziemną Trasę Wodną poznać można trud XIX-wiecznej pracy górniczej, zagrożenia panujące pod ziemią i moc sił natury – żywiołów ognia, wody, ziemi i powietrza, których ujarzmienie stało się prawdziwą sztuką.

Fragment podziemnych wyrobisk przechodzi się pieszo, odkrywając historię jednej z najciekawszych w Europie budowli hydrotechnicznych z początków industrializacji Górnego Śląska.

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Sztolni Królowa Luiza zwiedzić będzie można także Podziemną Trasę Rodzinną. Zabawa i edukacja połączona została tu z aktywnym zwiedzaniem kopalni. W programie wycieczki przewidziano wędrówkę labiryntem górniczych korytarzy, podczas której poznać można niesamowity, baśniowy świat podziemi.

Pokaz pracy czynnych maszyn górniczych, a w tym spotkanie z 22 tonowym gigantem, wraz z pokazami multimedialnymi niewątpliwie zachwycą zwiedzających. Podziemna przygoda kończy się przejazdem kolejką górniczą Karlik.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również