Wiadomości z Zabrza

Już nie są bezimienni. Cmentarz jeńców radzieckich [REPORTAŻ FILMOWY]

 • Dodano: 2017-12-31 19:30, aktualizacja: 2017-12-31 21:31

Cmentarz jeńców radzieckich w Zabrzu to miejsce znane tylko nielicznym. Zapomniane, nielubiane, tajemnicze, co jakiś czas dewastowane przez nieznanych sprawców. A warto o nim pamiętać.

Prezentujemy Państwu nowy cykl materiałów poświęconych naszemu miastu. W reportażach filmowych poruszać będziemy tematy związane z historią i kultura Zabrza. Zajrzymy tam, gdzie bywa się rzadko, w miejsca zapomniane, zakurzone, o których istnieniu wiedzą głównie historycy.

W bezimiennych, do tej pory, grobach spoczywa tu 161 jeńców radzieckich, zmuszonych do pracy m.in. w Kopalni Makoszowy. Pochowani w zbiorowych mogiłach, upamiętnieni zostali pomnikiem i tablicą nagrobną. Pierwszą, o której mało kto wie (nie udało nam się odnaleźć zdjęć)... skradziono kilka lat temu, druga, wykonana z żywicy epoksydowej, została w ubiegłym roku podpalona przez nieznanych sprawców. Kolejna, wmurowana została już w cokół pomnika i powinna przetrwać dłużej (zakup finansowano ze środków wojewódzkich, nie miejskich).

Nekropolia funkcjonowała od roku 1943, kiedy to dokonano pierwszych pochówków i funkcjonowała jeszcze krótko po wojnie. Dziś, choć okresowo sprzątana jest przez służby miejskie, powoli się rozpada.  Rozkradziono juz wszystko co się da. Na szczęście kamienne płyty i zielone byliny nikomu nie przeszkadzają.

Jako pierwsi publikujemy – w materiale filmowym – nazwiska kilku osób pochowanych na tej nekropolii. Wcześniej personalia zmarłych nie były znane. Uzyskaliśmy je dzięki uprzejmości p. Dariusza Walerjańskiego, który otrzymał je z archiwum w Moskwie.

Być może w najbliższych latach uda się odczytać kolejne nazwiska i opracować temat w sposób należyty, by pamięć o ludziach i tamtych wydarzeniach nie zaginęła. I przypominała o tym, by nigdy więcej nie dopuścić do powtórki.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • hromani

  A pomnik żołnierzy radzieckich jednak komuś przeszkadzał.

 • K. Ch.

  Jeśli ma Pan na myśli ten, który stał przy targowisku (lub ten na Zaborzu), to zdaje się, że oba znalazły miejsce w Muzeum PRLu w Rudzie Śląskiej.

 • hromani

  Jeżeli ma być zlikwidowany pomnik przy 3go Maja na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, to kto wie czy muzeum PRL-u też nie przejdzie do lamusa.

 • Irek

  Podziwiam wiedzę i zaangażowanie Pana Dariusza. Ciągle zastanawiam się czy istnieje taka możliwość,że na tym cmentarzu pochowani są również sam nie wiem jak to określić jeńcy czy pracownicy przymusowi ,którzy trafili do tych samych obozów zaraz po zakończeniu działań wojennych. Bo dziś już coraz częściej o tym się mówi i są dokumenty ,że te same obozy które utworzyli Niemcy,były wykorzystywane przez "nową władzę " do osadzenia w nich jeńców niemieckich i nie tylko. Dlatego też pytanie ,czy istnieje możliwość,że ludzie ,którzy wówczas ginęli równie byli chowanie na tym cmentarzu?

 • K. Ch.

  Cmentarz funkcjonował także po wojnie, ale dość krótko. Dane są w Moskwie... Może kto zajmie się tą sprawą, bo z archiwum trzeba się porozumieć po rosyjsku... A same dokumenty są po niemiecku. Co w nich znajdziemy... Nie wiadomo.

 • Irek

  Czasem lubię dowiedzieć się więcej. Dlatego też moje pytanie. Gdzieś wyczytałem , że obóz przy kopalni Makoszowy , ale pewnie inne również były przez kilka lat wykorzystywane przez nowe władze na ziemiach , które zostały wyzwolone.Więc zastanawiam się ,bo jeżeli cmentarz funkcjonował do lat 50 to mogą na nim znajdować się również osoby nie tylko z obozów , którymi zarządzali Niemcy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.