Wiadomości z Zabrza

Już dzisiaj w Kopalni Guido wydarzenie pn. "Beksińscy – rzeźba i muzyka"

  • Dodano: 2024-03-12 08:45, aktualizacja: 2024-03-12 09:41

Politechnika Śląska, Miasto Zabrze oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zapraszają na podróż w głąb muzycznego świata Tomasza Beksińskiego połączoną ze zwiedzaniem wystawy rzeźb Zdzisława Beksińskiego. W tej wyjątkowej podróży towarzyszyć uczestnikom będzie muzyka odtwarzana z płyt gramofonowych. Spotkanie, które odbędzie się 12 marca, o godz. 19.00, w Kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią, poprowadzi Bogusław Ziębowicz – animator muzycznej kultury winylowej na Śląsku i nie tylko.

Kim jest Tomasz Beksiński?

Tomasz Beksiński to syn Zdzisława Beksińskiego inżyniera, architekta, malarza, rzeźbiarza, fotografa, rysownika i artysty fantastycznego. Był dziennikarzem i popularyzatorem muzycznym, prezenterem radiowym i tłumaczem języka angielskiego. Co ich łączy oprócz więzów krwi? Talent, nietuzinkowe podejście do otaczającego świata i miłość do muzyki. Zdzisław tworząc swoją sztukę słuchał muzyki i wraz z synem Tomaszem kolekcjonował płyty gramofonowe z muzyką świata zachodniego, która była w komunistycznej Polsce trudno dostępna. Tomasz z biegiem lat wraz z rozrostem kolekcji stał się muzycznym guru i odkrywał swój muzyczny świat realizując audycje radiowe w Polskim Radio.

Na spotkaniu w kopalni Guido będzie możliwość posłuchania muzyki Tomasza Beksińskiego. Uczestnicy przeniosą się do lat osiemdziesiątych XX wieku wraz z płytami gramofonowymi z tamtego okresu odtwarzanych na gramofonie i opowieściami o Beksińskich. A oprócz tego zwiedzą fenomenalną wystawę rzeźb Zdzisława Beksińskiego, w której światło miesza się z cieniem.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Nauka z kulturą” realizowanego przez Centrum Kultury Studenckiej MROWISKO Politechniki Śląskiej.

Bilet wstępu kosztuje 10 zł, pokrywa koszt zjazdu do Kopalni. Płatne w kasie na miejscu.
Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr. tel.: 32 37 33 520.

W trakcie wydarzenia będzie możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej Pubu Kopalni Guido, najgłębiej położonego pubu w Europie!

Organizatorzy i Współorganizatorzy wydarzenia:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również