Wiadomości z Zabrza

"JesteśMY poMOCNI" – funkcjonariusze z Zakładu Karnego uczą ratować życie i zdrowie

  • Dodano: 2020-09-15 11:15

W sobotę obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

Czy wiesz jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Co to jest AED i łańcuch przeżycia? Dlaczego czas przy udzielaniu pomocy w sytuacji kryzysowej ma kluczowe znaczenie? A także jak opanować stres i przełamać strach przed udzielaniem pierwszej pomocy? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnikom szkolenia pn. "JesteśMY poMOCNI” po obu stronach muru udzielili funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu.

Już od 20 lat

Od 2000 roku, w drugą sobotę września, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy. Został on ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i ma na celu budowanie świadomości, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli.

Po obu stronach muru

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy już w piątek 11 września rozpoczęli cykl zajęć edukacyjnych dotyczących udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Będą one realizowane do końca przyszłego tygodnia. W tym roku szkolenie skierowane jest do młodzieży z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu oraz osadzonych. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna, można nawet powiedzieć, że bezcenna, bo dzięki nim możemy ratować to co mamy najcenniejsze – życie i zdrowie. Powinien posiadać je każdy z nas niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu. Dlatego już od kilku lat realizujemy szkolenia pn. "JesteśMY poMOCNI" z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla różnych grup wiekowych. Dotychczas wzięli w nich udział: seniorzy z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu, Dziennego Domu Pobytu ,,Rodzina” w Zabrzu”, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu oraz przedszkolaki z Katowic oraz Świętochłowic.

Liczy się każda minuta

Więziennicy z zabrzańskiej jednostki nie tylko szkolą innych, ale także sami kilka razy w roku odświeżają sobie wiadomości.

Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy. Przecież każdy z nas, nie tylko podczas służby, ale także idąc ulicą, będąc w sklepie czy jadąc samochodem może być świadkiem wypadku, zasłabnięcia czy innego zdarzenia losowego. Dlatego warto co jakiś czas przypominać sobie podstawowe zasady jej udzielania, aby ta wiedza weszła niejako w krew – powiedział mł. chor. Adam Kościelniak funkcjonariusz Zakładu Karnego w Zabrzu i ratownik medyczny.

Funkcjonariusze Służby Więziennej bardzo chętnie uczestniczą w takich szkoleniach. Doskonale bowiem zdają sobie sprawę, że wiedzę i umiejętności w tym zakresie należy sobie przypominać, aby w nagłych przypadkach móc działać szybko i skutecznie.

Takie szkolenia, podczas których pod fachowym okiem można sobie przypomnieć zasady i przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy są bardzo potrzebne. Dzięki nim zyskujemy pewność siebie, która w sytuacji kryzysowej ułatwia opanowanie stresu i szybkie przystąpienie do działania. A w takich przypadkach czas ma kluczowe znaczenie. I to nie jest tylko slogan, czy hasło reklamowe – podkreśla st. sierż. sztab. Przemysław Kamiński, funkcjonariusz działu ochrony w Zakładzie Karnym w Zabrzu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Z uwagi na aktualną sytuację spowodowaną epidemią COVID – 19 zajęcia odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Celem minimalizacji zagrożenia i zapewnienia bezpieczeństwa szkolenie dla młodzieży z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu odbywa się za pośrednictwem komunikatora internetowego. Zajęcia dla skazanych realizowane są w małych grupach. Dodatkowo za pośrednictwem radiowęzła emitowane są specjalnie przygotowane audycje i filmy instruktażowe dotyczące podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W oddziałach mieszkalnych powstały także gazetki tematyczne. Warto podkreślić, że wielu skazanych miało już wcześniej okazję uczestniczyć w szkoleniach dotyczących udzielania pierwszej pomocy np. brali udział w programie readaptacji społecznej ,,Ocal Życie” lub kursie zawodowym realizowanym w ramach PO WER - jeden z modułów obejmuje właśnie szkolenie w tym zakresie. Dlatego ich wiedza wymagała jedynie przypomnienia, utrwalenia i zaktualizowania o obowiązujące standardy.

Pamiętaj! Warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie wiesz kiedy znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz mógł uratować czyjeś życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również