Wiadomości z Zabrza

Jakość segregacji w Zabrzu rośnie? Trwa kampania ekologiczna "Dobrze trafiłeś!"

  • Dodano: 2019-07-19 12:30

Mieszkańcy jednego z bloków biorących udział w konkursie ekologicznym "Dobrze trafiłeś!" przekroczyli 40-procentowy próg segregacji odpadów. Oznacza to, że mają oni szansę spełnić unijne wymagania, które, pod groźbą wielomilionowych kar, będą obowiązywać od 2020 r.

Kampania ekologiczna "Dobrze trafiłeś!”, to przede wszystkim konkurs oparty na rywalizacji 5 grup bloków:

  • przy ulicy Bytomskiej,
  • św. Jana,
  • Kossaka,
  • Piłsudskiego,
  • Dworskiej,
  • Poprzecznej
  • oraz Trocera.

Ich mieszkańcy mają za zadanie podnieść poziom segregacji odpadów w swoim bloku. Na poprawę stopnia segregacji mieszkańcy mają cztery tygodnie. Co tydzień następuje podsumowanie wyników, które zostają wywieszone na klatkach schodowych. Każdy blok ma jasną informację, jak wyglądają postępy w pozostałych czterech lokacjach. Finał konkursu odbędzie się w drugiej połowie lipca, a nagrodą będzie zestaw gadżetów ekologicznych oraz tytuł "Mistrzów segregacji" dla mieszkańców danego bloku.

Mieszkańcy jednego z zabrzańskich bloków, biorącego udział w konkursie, wysegregowali prawidłowo 44% wyrzucanych przez siebie odpadów. To duży sukces, bo w ciągu trzech tygodni poprawili oni swój wynik o 10 punktów procentowych. Jednocześnie po raz pierwszy od 3 tygodni przekroczony został 40-procentowy próg odzysku odpadów. Taki poziom recyklingu muszą osiągnąć w 2019 r. kraje członkowskie Unii Europejskiej.

- Co oznacza te 44%? Są to odpady poprawnie wysegregowane, czyli możemy stwierdzić, że całość nadaje się do efektywnego recyklingu. Spełnione zostają zatem wymagania Unii Europejskiej na 2019 rok – mówi Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska. - Warto przy tym podkreślić, że w przyszłym roku minimalny próg odzysku będzie jeszcze wyższy i wyniesie on 50% - dodaje.

Średni poziom recyklingu dla wszystkich bloków, po trzech tygodniach akcji, wynosi 22%. Jest to wynik o 1 punkt procentowy niższy niż po drugim tygodniu kampanii (23%), ale wciąż wyższy o 4 punkty procentowe od średniego poziomu w pierwszym tygodniu konkursu (18%).

- Najbardziej interesujące jest jednak nie tylko to, ile odpadów zostało posegregowanych, ale to, jak zostały one posegregowane. O ile poziom segregacji nie wzrósł diametralnie, to już jej jakość tak – mówi Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska.

W trzech z pięciu lokalizacji poziom odzysku szkła wyniósł 100% (wszystkie odpady znajdujące się w pojemniku nadają się do ponownego wykorzystania). Jeszcze lepiej było w przypadku bioodpadów, gdzie udało się osiągnąć pełny odzysk w aż czterech lokalizacjach. Największą trudność sprawia mieszkańcom segregacja metalu oraz tworzyw sztucznych – w tym tygodniu w żadnej lokalizacji nie udało się ich odsegregować w pełni.

Weryfikacja grupy odpadów jest przeprowadzana przez cały czas trwania kampanii przez pracowników FCC Polska w Zabrzu. Analiza zawartości wszystkich pojemników zajęła im do tej pory ponad 100 godzin.

Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców Zabrza do lepszej segregacji śmieci – to pierwsza tego typu akcja w Polsce, ma na celu wyrobienie oraz utrwalenie nawyku segregacji.

Jakość segregacji w Zabrzu rośnie? Trwa kampania ekologiczna "Dobrze trafiłeś!"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również