Wiadomości z Zabrza

Inwestycje w pompy ciepła coraz popularniejsze

  • Dodano: 2021-03-26 14:15, aktualizacja: 2021-03-29 12:34

Coraz więcej osób rozważa zainstalowanie pompy ciepła w swoim domu. Dlaczego takie rozwiązanie nagle stało się tak popularne mimo tego, że jest to bardzo droga inwestycja? Na pewno duży wpływ na to mają dofinansowania z programu „Czyste powietrze”. W drugiej edycji zakup pomp ciepła wsparła prawie jedna piąta dotacji. Takie dotacje są efektem tego, że Bruksela chce walczyć o lepszy klimat i powietrze bez smogu.

W Europie jest około 220 milionów budynków mieszkalnych. W głównej strategii Europejskiego Zielonego Ładu zapisano, że w 2030 roku 80 milionów z nich ma być ogrzewanych pompami ciepła. Jako jeden z krajów Unii Europejskiej chcemy dostosować się do zaleceń. Co prawda daleko nam do poziomu wyznaczonego przez Brukselę, ale mimo to liczby dotyczące popytu na te urządzenia robią wrażenie. 

Koszty inwestycji w pompę ciepła i możliwe do uzyskania dotacje

Instalacja pompy ciepła jest droga, bo zazwyczaj trzeba zarezerwować na taką inwestycję od 20 do 50 tysięcy złotych - w zależności od rodzaju samego urządzenia. W tych kosztach uwzględniona jest cena zakupu pompy ciepła oraz montażu. Dzięki programowi „Czyste powietrze” pompy stanowią 19 procent wszystkich zainstalowanych z jego pomocą urządzeń (w „Czystym powietrzu 1.0” było to tylko 10 procent). Oznacza to, że coraz więcej osób decyduje się na instalację pomp ciepła częściej niż na kotły węglowe (15 procent).

Na taką inwestycję możemy otrzymać dofinansowanie nawet do 20 250 zł i 45% kosztów inwestycji na zakup najbardziej efektywnych pomp typu grunt/woda. Na najczęściej wybierane w Polsce pompy ciepła powietrze/woda również możemy uzyskać dotacje do 13 500 zł i -podobnie jak w pompach gruntowych – kwota dofinansowania nie może przekraczać 45% wydanych pieniędzy.

Jak dotacje wpłynęły na popularność pomp ciepła?

Tak wysokie dotacje spełniają swoją funkcję, ponieważ w 2020 roku rynek pomp ciepła powietrze/woda urósł dwukrotnie - w porównaniu z rokiem poprzednim. Sprzedano 40 tysięcy takich urządzeń. Z roku na rok poprawia się też opłacalność pomp ciepła. Widać to między innymi po tak zwanym współczynniku COP określającym wydajność urządzenia. Średniej klasy pompa jest w większości przypadków bardziej wydajna od kotła gazowego. Koszty dla dobrze docieplonego budynku o powierzchni około 160 metrów, w przypadku pompy powietrze/woda, wyniosą od 2300 do 3000 złotych rocznie (jeśli chcesz obliczyć koszta dla konkretnego budynku skontaktuj się Ośrodkiem Szkolenia Zawodowego Omega nasi specjaliści chętnie udzielą szczegółowych informacji). To mniej niż w przypadku kotłów gazowych, instalacji na prąd, pieców węglowych itp. o 50-procentowej, trudnej do osiągnięcia sprawności. 

Warto również rozważyć połączenie pomp ciepła z instalacją fotowoltaiczną co pozwoli na maksymalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla. To jeden z najważniejszych plusów, który obserwujemy na rynku ciepłownictwa, bo nawet najnowocześniejsze kotły gazowe i węglowe dokładają się do ocieplania klimatu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź stronę https://www.oszomega.pl/sklep/kategoria-produktu/pompy-ciepla/. Zapoznaj się również z ofertą naszych szkoleń (https://www.oszomega.pl/kurs-certyfikowany-instalator-pomp-ciepla-oze/ ), na których dowiesz się jeszcze więcej na ten temat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.